Isporuke ruskog tečnog prirodnog gasa Francuskoj se više nego udvostručile uprkos sankcijama

Isporuke ruskog tečnog prirodnog gasa Francuskoj se više nego udvostručile uprkos sankcijama

Prema novim analizama trgovinskih podataka, isporuke ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG) Francuskoj su se više nego udvostručile u prvoj polovini ove godine, i to u vreme kada Evropa pokušava da smanji zavisnost od energenata koji finansiraju rusku invaziju na Ukrajinu.

Dok je Evropa uvela ograničenja na uvoz ruske nafte, prirodni gas i dalje ulazi u zemlje EU. Prema izveštaju Instituta za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu (IEEFA), koji je analizirao podatke od kompanija Kpler i ICIS, EU je u prvoj polovini 2024. godine uvezla 7% više ruskog LNG-a u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Francuske kompanije su uvezle skoro 4,4 milijarde kubnih metara ruskog LNG-a, u poređenju sa nešto više od 2 milijarde kubnih metara u prvoj polovini prethodne godine. Španija i Belgija su takođe zabeležile promene u uvozu ruskog LNG-a, s rastom od 1% za Španiju i padom od 16% za Belgiju.

Oleh Savicki, osnivač organizacije Razom Ve Stand, kritikovao je ovu situaciju, tvrdeći da zemlje koje kupuju ruski LNG sabotiraju evropsku energetsku tranziciju i doprinose ruskim ratnim naporima. Prema Savickom, cilj EU da ukine ruska fosilna goriva do 2027. godine je ozbiljno ugrožen.

Evropske vlade su naglasile da potpuna zabrana ruskog gasa može povećati troškove energije i grejanja za potrošače i industriju. U isto vreme, Francuska je smanjila uvoz od drugih dobavljača, uključujući Sjedinjene Države, Angolu, Kamerun, Egipat i Nigeriju, dok je povećala uvoz ruskog LNG-a.

Francusko ministarstvo finansija i privrede objasnilo je da su napadi na brodove u Sueckom kanalu doprineli preusmeravanju uvoza LNG-a iz Rusije, dok gas iz drugih regiona više nije lako dostupan. TotalEnergies, koji je značajan igrač u ruskom LNG projektu, rekao je da je obavezan da poštuje ugovore potpisane pre invazije i da će nastaviti sa uvozom dok ne budu uvedene nove sankcije.

Portparol Evropske komisije naveo je da je uvoz ruskog gasa značajno smanjen između 2021. i 2023. godine i da EU trenutno dobija većinu potrebnog gasa od pouzdanih partnera kao što su Norveška i SAD.

Savicki je ponovio poziv za potpuni embargo na rusku robu, naglašavajući da ne bi trebalo dopustiti da kompanije kao što je TotalEnergies nastave s ovim uvozom.