EU uvodi carine na električna vozila iz Kine nakon neuspeha trgovinskih pregovora

EU uvodi carine na električna vozila iz Kine nakon neuspeha trgovinskih pregovora

Evropska unija uvodi carine na uvoz električnih vozila iz Kine od srede nakon što razgovori između Brisela i Pekinga nisu uspeli da pronađu sporazumno rešenje za njihov trgovinski spor.

Električna vozila su postala glavna žarišna tačka u širem trgovinskom sporu oko uticaja subvencija kineske vlade na evropska tržišta i rastućeg izvoza zelene tehnologije Pekinga u blok.

„Usvajanjem ovih proporcionalnih i ciljanih mera nakon rigorozne istrage, mi se zalažemo za poštenu tržišnu praksu i evropsku industrijsku bazu“, rekao je u utorak izvršni potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis.

„Uporedo sa tim, ostajemo otvoreni za moguće alternativno rešenje koje bi bilo efikasno u rešavanju identifikovanih problema i kompatibilno sa (Svetskom trgovinskom organizacijom)“, dodao je on. Dužnosti će ostati na snazi pet godina, osim ako se ne pronađe sporazumno rešenje.

Prema komisiji, koja upravlja trgovinskim sporovima u ime 27 zemalja članica EU, prodaja električnih automobila kineske proizvodnje skočila je sa 3,9% tržišta električnih vozila u 2020. na 25% do septembra 2023. godine, delom zbog nepravednog snižavanja cena industrije EU. .

Carine za kineske proizvođače iznosiće 17% na automobile BID-a, 18,8% na one iz Geeli-a i 35,3% za vozila koja izvozi kineski državni SAIC. Geeli ima brendove uključujući Polestar i švedski Volvo, dok SAIC poseduje britanski MG, jedan od najprodavanijih evropskih brendova električnih vozila.

Ostali proizvođači električnih vozila u Kini, uključujući zapadne kompanije kao što su Folksvagen i BMV, podležu carinama od 20,7%. Provizija ima „pojedinačno izračunatu“ stopu za Teslu od 7,8%.

Odgovorne obaveze EU naišle su na opoziciju u Nemačkoj, koja ima najveću ekonomiju u Evropi i koja je dom velikih proizvođača automobila.

Šef nemačkog udruženja automobilske industrije VDA rekao je da je uvođenje carina „korak za slobodnu globalnu trgovinu, a samim tim i za prosperitet, očuvanje radnih mesta i rast Evrope“. Hildegard Miler je rekla da taj potez povećava rizik od dalekosežnog trgovinskog sukoba.

„Industrija nije naivna u odnosima sa Kinom, ali izazovi se moraju rešavati u dijalogu“, rekao je Miler u saopštenju.

Mere su objavljene u zvaničnom pravnom listu bloka kasno u utorak, što znači da carine stupaju na snagu od ponoći, rekla je portparolka EU Arijana Podesta.

Komisija kaže da je Kina povećala svoj udeo na tržištu EU uz pomoć subvencija u celom proizvodnom lancu. One su se kretale od jeftinog zemljišta za fabrike koje su obezbedile lokalne samouprave, preko sniženih cena litijuma i baterija iz državnih preduzeća, do poreskih olakšica i lakog finansiranja od banaka koje kontroliše država.

Brz rast kineskog tržišnog udela izazvao je zabrinutost u EU da će kineski automobili na kraju ugroziti sposobnost EU da proizvodi sopstvenu zelenu tehnologiju za borbu protiv klimatskih promena. Poslovne grupe i sindikati takođe strahuju da bi radna mesta 2,5 miliona radnika autoindustrije mogla biti ugrožena, kao i još 10,3 miliona ljudi čija zaposlenost indirektno zavisi od proizvodnje električnih vozila.