BRISEL – Vlade Evropske unije u ponedeljak nisu uspele da se dogovore o ograničenju cene ruske sirove nafte iz mora, pošto je Poljska insistirala da ta granica mora da bude niža nego što je predložila G7 kako bi se smanjila sposobnost Moskve da finansira svoju invaziju Ukrajine, saopštile su diplomate, prenosi Rojters.
„Nema dogovora. Zakonski tekstovi su sada usaglašeni, ali Poljska još uvek ne može da pristane na cenu“, rekao je jedan diplomata. Još uvek nije određen novi datum za razgovore, rekle su diplomate, iako mehanizam ograničenja cena treba da stupi na snagu 5. decembra.
Ukoliko do sledećeg ponedeljka ne bude dogovora o ideji o ograničenju cena G7, EU će primeniti oštrije mere dogovorene krajem maja – zabranu uvoza ruske sirove nafte od 5. decembra i naftnih derivata od 5. februara, Poljska – rekle su diplomate.
Mađarska i dve druge centralnoevropske države bez izlaza na more obezbedile su izuzeće od te zabrane za uvoz gasovoda na koji se oslanjaju.
Grupa sedam (G7) predložila je blažu verziju zabrane EU kako bi opskrba naftom globalne ekonomije bila stabilna, jer Rusija isporučuje 10% svjetske nafte.
Predloženo je da EU i drugi globalni kupci nastave da kupuju rusku naftu, ali samo ako je njena cena na ili ispod dogovorenog nivoa G7. To bi smanjilo prihode Kremlja.
G7 je predložio ograničenje od 65-70 dolara po barelu, ali Poljska i neki drugi tvrde da to neće naškoditi Moskvi jer se ruska nafta već trguje ispod tog raspona na 63,50 dolara.
Sa ruskim proizvodnim troškovima procenjenim na oko 20 dolara, Moskva ima veoma veliki profit od svog izvoza nafte. Poljska, Litvanija i Estonija se zalažu za granicu cene od 30 dolara po barelu.
„Poljaci su potpuno beskompromisni po pitanju cene, bez sugerisanja prihvatljive alternative“, rekao je diplomata EU. „Očigledno je da raste uznemirenost poljskom pozicijom.
Malta, Kipar i Grčka su bile zabrinute da je predlog gornje granice G7 prenizak, što je pogodilo njihove velike brodarske industrije, ali diplomate su rekle da su dobili neke ustupke u zakonskim tekstovima i da više nisu prepreka za dogovor.
Ideja da se primeni ograničenje G7 je da se zabrani kompanijama za transport, osiguranje i reosiguranje da rukuju teretom ruske sirove nafte širom sveta, osim ako se ona ne proda po ceni nižoj od cene koju su odredili G7 i njeni saveznici.
Pošto su ključne svetske kompanije za transport i osiguranje smeštene u zemljama G7, ograničenje cene bi otežalo Moskvi da proda svoju naftu po višoj ceni.