EU: Cene prirodnog gasa posle sastanka 24. novembra

EU: Cene prirodnog gasa posle sastanka 24. novembra

Evropska komisija planira da predloži gornju granicu cena prirodnog gasa posle 24. novembra, pošto nastoji da obuzda energetsku krizu proisteklu iz ruske invazije na Ukrajinu, rekao je šef energetske politike EU Rojtersu u sredu.

Evropska unija mesecima je raspravljala o tome da li da ograniči cene gasa, dok se blok bori da obuzda rastuću inflaciju i cene energenata izazvane Rusijom koja smanjuje isporuke gasa Evropi.

Komesar EU za energetiku Kadri Simson rekla je da će Komisija, koja izrađuje nacrte politika EU, predložiti ograničenje nakon sastanka ministara energetike EU 24. novembra, gde se očekuje da će oni dati instrukcije izvršnoj vlasti bloka da nastavi sa ovim predlogom.

„Pokrenućemo se brzo i napravićemo zakonski predlog odmah nakon što nam ministri daju mandat da to učinimo“, izjavila je Simson u intervjuu na marginama samita COP27 o klimi u Egiptu.

„Uradili smo domaći zadatak. Mislim da ovakva gornja granica može da nam omogući da smirimo tržište… takođe otklanja rizik da uopšte nećemo primiti teret“, rekla je ona.

Zemlje EU su podeljene oko toga da li da ograniče cene gasa. Kada to predloži Komisija, pojačana većina od najmanje 15 zemalja bi morala da odobri tu meru.

Belgija, Poljska, Italija i Grčka zahtevale su od Brisela da predloži gornju granicu cene gasa pre 24. novembra i zapretile su da će blokirati druge politike EU, uključujući pravila za bržu upotrebu obnovljivih izvora energije, ako ona ne bude predložena.

Drugi, uključujući Nemačku, najvećeg evropskog korisnika gasa, upozoravaju da bi ograničavanje cena moglo da dovede do toga da se zemlje bore da obezbede teret na međunarodnim tržištima gasa.

Planirana gornja granica cene gasa, koju je Komisija skicirala u dokumentu koji je podelila sa zemljama EU kasno u utorak, stupiće na snagu ako cene porastu na unapred definisani nivo, i ograničiće cenu prvenstvenih ugovora o prenosu holandskog vlasništva čvorište za trgovinu gasom.

„Ne želimo da suspendujemo tržište kao takvo“, rekla je Simson. „Na globalnom tržištu roba, ne možemo privući ove količine osim ako naše cene (gasa) nisu konkurentne u odnosu na druge regione sveta, odnosno azijsko tržište.

U dokumentu koji je podeljen sa zemljama EU, u koji je Rojters uvideo, nije preciziran nivo cena koji će koristiti, ali se kaže da će biti odmah suspendovan ako izazove „nenamerne poremećaje na tržištu“ koji štete evropskoj energetskoj bezbednosti.