Države EU postigle dogovor o reformi tržišta električne energije

Države EU postigle dogovor o reformi tržišta električne energije

Zemlje članice EU postigle su sporazum o reformi tržišta električne energije nakon višemesečnog prepirke između Francuske i Nemačke oko državne podrške nuklearnoj energiji, saopštio je Evropski savet u utorak.

Planovi Evropske unije da učini tržište manje podložnim nestabilnosti bili su odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, zbog čega su cene energije za potrošače i preduzeća prošle godine porasle.

Reforma ima za cilj da smanji račune domaćinstava i preduzeća sa dugoročnim ugovorima kako bi se ublažio uticaj nestabilnosti cena gasa.

Bio je blokiran francusko-nemačkim neslaganjem nakon što je Pariz tražio mere za podršku nuklearnoj energiji, što je uznemirilo Berlin.

Nemačka se plaši onoga što veruje da je nepravedan izazov francuske električne energije koja je postala konkurentnija zahvaljujući ogromnoj podršci javnosti.

Francuska proizvodi oko 70 posto svoje električne energije iz nuklearne energije.

Debata je bila fokusirana na programe poznate kao ugovori za razliku (CfD) koji bi omogućili državama članicama da povrate novac od proizvođača energije kada cene električne energije porastu iznad određene granice.

Francuska i Nemačka nisu se složile oko uslova potrebnih za korišćenje takvih šema za ulaganja u postojeće nuklearne elektrane.

„Savet je pronašao izbalansiran sporazum o ovoj tački… države članice koje podržavaju ulaganja u produžetak životnog veka (postojećih elektrana), upotreba CfD-a nije obavezno rešenje, ali i dalje ostaje mogućnost“, rekao je evropski komesar za energetiku Kadri Simson je rekao.

Sporazum 27 država članica zaista dozvoljava državnu podršku postojećim nuklearnim elektranama u skladu sa pravilima EU o državnoj pomoći.

Sporazum koji su dogovorili ministri energetike EU u Luksemburgu tek treba da se pregovara sa poslanicima Evropskog parlamenta pre nego što postane zakon.

„Dizajn tržišta električne energije će učiniti tržište otpornijim na sve buduće šokove cena koje dolaze sa tržišta gasa, ali će se i pripremiti za budućnost bez ugljenika“, rekao je Simson na društvenim medijima.

„To takođe donosi više sigurnosti za sektor električne energije da pokrene investicije u infrastrukturu čiste energije“, dodala je ona.

Planovi uključuju mere koje bi omogućile EU da deluje kao jedno tokom krize. U slučaju trajnog skoka cena energije, savet, koji predstavlja zemlje članice, može proglasiti krizu cena električne energije u celoj Uniji.

Nadamo se da će to pomoći boljem regulisanju tržišta tokom takve krize.

„Zahvaljujući ovom sporazumu, potrošači širom EU će moći da imaju koristi od mnogo stabilnijih cena energije, manje zavisnosti od cene fosilnih goriva i bolje zaštite od budućih kriza“, rekla je španska ministarka životne sredine Tereza ​​Ribera Rodrigez, čija zemlja drži rotirajućeg predsedavajućeg EU.