Naftni i prirodni gasni gigant BP pridružio se rastućoj listi kompanija koje su obustavile svoje isporuke kroz Crveno more zbog rizika od napada jemenskih Huti pobunjenika, ugrožavajući glavni trgovački put u onome što se očekuje na globalnom nivou. efekti.
Londonski BP saopštio je u ponedeljak da je „odlučio da privremeno zaustavi sve tranzite kroz Crveno more“, uključujući isporuke nafte, tečnog prirodnog gasa i drugih zaliha energije. Opisujući to kao „pauzu iz predostrožnosti“, kompanija je saopštila da je odluka u toku, ali da je prioritet bezbednost posade.
Cene nafte su u ponedeljak porasle delom zbog nervoze tržišta zbog napada Huta koje podržava Iran, a koji su gađali kontejnerske brodove i tankere koji prolaze kroz uski plovni put koji odvaja Jemen od istočne Afrike i vodi na sever do Crvenog mora i Sueckog kanala, gde se procenjuje Kroz njega prolazi 10% svetske trgovine.
Huti su gađali brodove povezane sa Izraelom tokom izraelskog rata sa Hamasom, ali su eskalirali svoje napade prošle nedelje, pogađajući ili samo propuštajući brodove bez jasnih veza.
U proteklih nekoliko dana, četiri od pet najvećih svetskih kompanija za transport kontejnera pauzirale su ili preusmerile kretanje kroz Crveno more. Maersk, MSC, CMA CGM Group i Hapag-Lloid su lideri u savezima koji u osnovi kreću svu robu široke potrošnje između Azije i Evrope, tako da će „praktično sve službe morati da izvrše ovo preusmjeravanje“, rekao je Simon Heanei, viši menadžer istraživanja kontejnera za Drevri , konsultantska kuća za pomorska istraživanja.
Umesto toga, brodovi će morati da obilaze Rt dobre nade na dnu Afrike, dodajući dane na putovanja.
U zavisnosti od toga šta kompanije odluče da urade, moraće da dodaju još brodova kako bi nadoknadile dodatno vreme, sagorele više goriva za duže putovanje i ako odluče da idu brže kako bi ispunile svoje itinerare, a to bi oslobodilo više ugljen-dioksida, Hini rekao.
Roba namenjena prodavnicama za Božić će već biti isporučena, rekao je, ali bi onlajn porudžbine mogle da kasne.
„Uticaj će biti duži tranzit, više potrošenog goriva, potrebno više brodova, potencijalni poremećaji i kašnjenja, barem u prvim dolascima u Evropu“, rekao je on.
To povećava troškove isporuke, ali „Mislim da to neće ići do visine koje je dostiglo tokom pandemije“, rekao je Hini.
Poremećaji lanca snabdevanja dok se globalna ekonomija oporavila od pandemije COVID-19 pomogli su u povećanju potrošačkih cena za ljude širom sveta.