Objaviljeni detalji plana o ograničenju ruske cene nafte

Objaviljeni detalji plana o ograničenju ruske cene nafte

VAŠINGTON – Ministarstvo finansija objavilo je u utorak nove detalje svog dugo očekivanog plana za uvođenje ograničenja cena ruske nafte, ali SAD i njeni saveznici još uvek dogovaraju koliko će platiti za izvoz nafte koji je pomogao u finansiranju rata u Ukrajini, prenosi Asošijeted pres.

Nove smernice imaju za cilj da pomognu firmama i pomorskim osiguravačima da shvate kako da se pridržavaju gornje granice cena, rekao je visoki zvaničnik Trezora koji je o planovima razgovarao u razgovoru sa novinarima pod uslovom da ostane anoniman.

Zvaničnik je rekao da plan omogućava SAD i njihovim saveznicima da smanje prihode Rusije uz zadržavanje nafte na tržištu. Najnovije smernice definišu šta je ruska nafta i kada se primenjuje ograničenje i navodi da bi se cena mogla promeniti u zavisnosti od tržišnih uslova.

Nafta je jedan od glavnih stubova finansijskih prihoda Kremlja i održala je rusku ekonomiju na površini uprkos zabranama uvoza, sankcijama i zamrzavanju imovine centralne banke koje je počelo februarskom invazijom. Rusija izvozi oko 5 miliona barela nafte dnevno.

Rok za određivanje cene za sniženu naftu od 5. decembra dolazi neposredno pre šireg evropskog embarga na pomorsku rusku sirovu naftu na kraju godine i potpune zabrane osiguranja transporta koja je osmišljena da spreči da ruska nafta stigne do neevropskih kupaca.

Zvaničnici Evropske unije trebalo bi da se sastanu u sredu, a 27-člani blok moraće da postigne jednoglasan dogovor o konačnom broju ograničenja cena. Trezor je odbio da govori o tome koliki bi raspon mogao biti, ali tvrdi da će evropske nacije dati konačan broj.

Dok su zvaničnici američkog ministarstva finansija i vodeći ekonomisti uvereni da će plan funkcionisati kako je planirano, drugi su oprezni da pokušavaju da ga sprovedu pre zime, u globalnoj ekonomiji koja se suočava sa već visokom inflacijom i drugim ekonomskim neizvesnostima.

Bivši ministar finansija Stiv Mnučin nazvao je plan „smešnim“ prošle nedelje, na panelu na samitu Instituta Milken za Bliski istok i Afriku. Mnučin je za CNBC rekao da je ideja „ne samo da nije izvodljiva, već mislim da je to najsmešnija ideja koju sam ikada čuo“.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je u utorak da administracija „pokušava da pruži podršku koliko god možemo, posebno u pogledu primene” gornje granice cena.

On je dodao da administracija ne želi da prednjači u odnosu na evropske saveznike, ali je ponovio stav administracije da bi to moglo biti efikasno sredstvo protiv Moskve.

„Verujemo da će ovo efikasno sprečiti Putinovu sposobnost da profitira sa tržišta nafte… i finansira svoj rat u Ukrajini“, rekao je Kirbi.