Evropska unija bi mogla da izazove „trgovinski rat“ ako nastavi da eskalira tenzije, upozorilo je kinesko ministarstvo trgovine, optužujući blok za nepoštene prakse tokom osmomesečne antisubvencione istrage kineskih električnih vozila.
Upozorenje dolazi nakon prošlonedeljne najave EU o velikim novim carinama do 38 odsto na kineske proizvođače električnih vozila, na šta je Peking odgovorio pokretanjem antidampinške istrage usmerene na određene proizvode od svinjskog mesa iz bloka. Peking je ranije upozorio da će kao odgovor na porez ciljati na sektore avijacije i poljoprivrede EU.
„Evropska strana nastavlja da eskalira trgovinska trvenja i mogla bi da izazove „trgovinski rat““, izjavio je u petak portparol kineskog ministarstva trgovine, a preneli su lokalni mediji. „Odgovornost je u potpunosti na evropskoj strani“, naglasio je portparol.
U saopštenju se osuđuje istraga EU protiv subvencija, uz tvrdnju da je blok ignorisao važan konsenzus koji su postigli lideri obe strane. „To je unapred odredilo rezultate istrage, izdalo neodgovarajuće carinske stope, naškodilo interesima preduzeća sa obe strane, potkopalo ukupnu ekonomsku i trgovinsku saradnju Kine i EU…“, rekao je portparol, dodajući da je „pristup strane EU tipičan protekcionizam“.
U septembru 2023, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je takozvanu istragu protiv subvencija tokom svog godišnjeg obraćanja o stanju u EU, a da prethodno nije obavestila kinesku stranu.
Kako prenosi Rojters, saopštenje kineskog ministarstva trgovine objavljeno je oko sat vremena pre dolaska nemačkog ministra ekonomije Roberta Habeka u Peking. Habekovo trodnevno putovanje u Kinu prvo je visokog zvaničnika zemlje EU od kada je Brisel predložio dažbine koje bi mogle naštetiti nemačkim preduzećima.
Na prijemu u nemačkoj ambasadi u Pekingu, Habek je, kako se izveštava, izrazio nezadovoljstvo trenutnom kineskom strategijom Berlina, opisujući je kao previše kratkoročnu i da nije u skladu sa kineskim strategijama drugih zemalja EU. Strategija koju je Habek osudio bila je izložena u dokumentu objavljenom prošlog jula.
U međuvremenu, kineski proizvođači automobila u utorak su pozvali Peking da podigne tarife na automobile na benzin sa većim motorima koji se uvoze iz Evrope.
Zvanična statistika pokazuje da je izvoz automobila iz EU u Kinu 2023. bio vredan 19,4 milijarde evra (20,8 milijardi dolara), dok je blok od Kine kupio električna vozila u vrednosti od 9,7 milijardi evra.
Nemački proizvođači automobila bili bi najizloženiji bilo kakvim kontra potezima Pekinga s obzirom da je kinesko tržište glavno za izvoz automobila iz te zemlje, upozoravaju stručnjaci iz industrije.
Potez EU usledio je nakon što su SAD učetvorostručile tarife na kineska električna vozila na više od 100% ranije ovog meseca, što je uticalo na 18 milijardi dolara uvezene kineske robe.
Peking je upozorio da takve mere krše principe fer konkurencije i štete stabilnosti globalne trgovine.