Niko ne sugeriše da bi Nemačka trebalo da prestane da trguje sa Kinom, ali investicije Pekinga u kritične sektore moraju biti pažljivo ispitane, izjavio je u sredu nemački ministar ekonomije Robert Habek.
„Ništa ne govori protiv nastavka održavanja ekonomskih odnosa sa Kinom“, rekao je Habek na konferenciji koju je organizovao list Zidojče cajtung u Berlinu.
„Za nemačku privredu je potpuno nemoguće da se sada brzo oprosti od nje, ali sve govori protiv zatvaranja očiju i nade da se situacija neće otežati.
„To znači da u kritičnim sektorima naše privrede moramo da procenimo i zabranimo strateški uticaj kritičnih investicija“, rekao je Habek.
Nemačka nastoji da smanji svoju zavisnost od Pekinga i razvija novu kinesku strategiju, ali bi to mogao biti težak zadatak sa dubokim trgovinskim vezama između najvećih evropskih i azijskih ekonomija.
Habek je rekao da Evropa takođe radi na rešavanju trgovinskog spora sa Sjedinjenim Državama nakon što je Vašington usvojio Zakon o smanjenju inflacije za koji je rekao da bi mogao da ugrozi evropske firme i izvuče investicije sa kontinenta, dodajući da taj spor mora da se reši u narednim nedeljama.
Sa evropske tačke gledišta, Zakon predstavlja kršenje pravila Svetske trgovinske organizacije koje se ne može prihvatiti dugoročno, rekao je ministar.
„Šta to znači za Evropu? Moramo da delujemo brže odlučnije i odlučnije. To uopšte nije pitanje novca… ali smo prespori u trošenju“, dodao je on.
Ranije ove godine, Nemačka je izdvojila 200 milijardi evra (207 milijardi dolara) za finansiranje industrijskih promena od sada do 2026, uključujući zaštitu klime, tehnologiju vodonika i proširenje mreže za punjenje električnih vozila.