Nafta se oporavlja od tronedeljnog minimuma, smiruje se uprkos jačem dolaru

Nafta se oporavlja od tronedeljnog minimuma, smiruje se uprkos jačem dolaru

Cene nafte su se oporavile da bi se u utorak spustile na nešto više, nakon što su pale na tronedeljne minimume, pod pritiskom snažnijeg američkog dolara i potamnjivanjem globalnih ekonomskih signala, ali podržane pooštravanjem ponude sirove nafte, preneo je Rojters.

Fjučersi na sirovu naftu marke Brent su porasli za 21 cent na 90,92 dolara po barelu, nakon što su pali na najniži nivo od 89,50 dolara, što je najniži nivo od 8. septembra.

Američka nafta Vest Tekas Intermediate (VTI) poskupela je za 41 cent na 89,23 dolara po barelu. Najniži nivo sesije bio je 87,76 dolara, najslabiji od 12. septembra.

Cene su potonule rano pošto je američki dolar (.DKSI) porastao na 10-mesečni maksimum u odnosu na korpu glavnih kolega nakon što su podaci o otvaranju radnih mesta u SAD ukazali na još uvek zategnuto tržište rada koje bi moglo da podstakne Federalne rezerve da povećaju kamatne stope sledećeg meseca.

„Videli smo neverovatno povećanje prinosa i dolara i to je izazvalo zabrinutost u vezi sa budućom tražnjom“, rekao je Fil Flin, analitičar Price Futures Group.

Više kamatne stope i jači dolar čine naftu skupljom za vlasnike drugih valuta, što bi moglo umanjiti potražnju za naftom.

Investitori su držali na oku bilo kakva ažuriranja ponude nakon prošlomesečne odluke Saudijske Arabije i Rusije da produže smanjenje proizvodnje do kraja godine. Dve zemlje pripadaju OPEK+, Organizaciji zemalja izvoznica nafte i saveznicima.

Očekuje se da će grupa proizvođača zadržati nepromenjenu politiku proizvodnje kada se sastane u sredu, održavajući zalihe čvrste.

Očekuje se da će Saudijska Arabija peti mesec zaredom povećati svoju novembarsku zvaničnu prodajnu cenu sirove nafte Arab Light za Aziju, pokazalo je istraživanje Rojtersa.

Rusija ne postavlja vremenski okvir za zabranu izvoza goriva koju je uvela prošlog meseca i koja će ostati na snazi onoliko koliko je potrebno za stabilizaciju cena i rešavanje nestašice na domaćem tržištu, rekao je potpredsednik vlade Aleksandar Novak, preneo je Interfaks.

Razgovori o ponovnom pokretanju izvoza iračke nafte putem naftovoda za sirovu naftu koji prolazi kroz Tursku još uvek traju, rekao je irački naftni zvaničnik Rojtersu, dan nakon što je Turska rekla da će operacije ponovo pokrenuti ove nedelje nakon skoro šestomesečnog prekida.

„U teoriji, prema uslovima sporazuma OPEK+, proizvodnja (izvan Saveta za saradnju u Zalivu) bi trebalo da ostane na istom nivou tokom četvrtog kvartala. Međutim, Irak je u prošlosti bio pomalo neuspešan i trebalo bi očekivati da nivo izvoza raste, pod pretpostavkom da se gasovod nastavi operacije po planu“, rekli su analitičari BMI Research-a.

Irak, drugi po veličini proizvođač u OPEK-u, takođe je rekao da će dodeliti 30 novih projekata za naftu i gas u svojoj petoj i šestoj rundi licenciranja.

Što se tiče ponude u SAD, industrijski podaci pokazuju da su zalihe sirove nafte pale za oko 4,2 miliona barela u sedmici koja je završila 29. septembra, prema tržišnim izvorima koji se pozivaju na podatke Američkog instituta za naftu u utorak.

Podaci američke vlade o zalihama treba da budu dostavljeni u sredu. Osam analitičara koje je anketirao Rojters procenilo je u proseku da su zalihe sirove nafte pale za oko 500.000 barela u sedmici do 29. septembra.