Nafta porasla za skoro 6% nakon što je Izrael započeo kopnene napade na Gazu

Nafta porasla za skoro 6% nakon što je Izrael započeo kopnene napade na Gazu

Cene nafte skočile su u petak za skoro 6 odsto, a Brent je zabeležio najveći nedeljni rast od februara, pošto su investitori cenili mogućnost da bi se sukob na Bliskom istoku mogao proširiti pošto je Izrael započeo kopnene napade unutar Gaze, prenosi Rojters.

Izraelska najava označila je prelazak sa vazdušnog rata na kopnene operacije za iskorenjivanje boraca Hamasa nedelju dana nakon smrtonosnog divljanja militantne palestinske grupe u južnom Izraelu.

Fjučersi na Brent poskupeli su za 4,89 dolara, ili 5,7%, na 90,89 dolara po barelu. Američka nafta Vest Tekas Intermediate (VTI) ojačala je 4,78 dolara, ili 5,8 odsto, na 87,69 dolara po barelu.

Oba merila su zabeležila najveći dnevni procentualni porast od aprila.

Brent je takođe zabeležio nedeljni rast od 7,5%, što je najveći rast od februara. VTI je porastao za 5,9% za nedelju dana.

Konflikt na Bliskom istoku je imao mali uticaj na globalne isporuke nafte i gasa, a Izrael nije veliki proizvođač. Investitori i posmatrači tržišta, međutim, procenjuju kako bi to moglo da eskalira i šta bi to moglo da znači za snabdevanje iz obližnjih zemalja u regionu najvećeg svetskog proizvođača nafte.

Neki stanovnici Gaze u petak su napuštali svoje domove kako bi pobjegli sa puta izraelskog napada, nakon što je Izrael naredio više od milion ljudi da napusti sjevernu polovinu teritorije u roku od 24 sata. Hamas im je rekao da ne idu.

Iranski ministar nafte Džavad Ovdži rekao je u petak da se očekuje da će cene nafte dostići 100 dolara po barelu zbog trenutne situacije na Bliskom istoku, prenosi novinska agencija ministarstva ŠANA.

Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahjan razgovarao je u petak o sukobu Izraela i Hamasa sa šefom moćne libanske oružane grupe Hezbolah koju podržava Teheran, a koja je pokrenula sopstvene prekogranične napade na Izrael.

Ako SAD pooštre primenu sankcija na iranski izvoz nafte zbog bilo kakve uloge koju bi mogle imati u sukobu, onda bi iransko snabdevanje naftom moglo pasti.

Saudijska Arabija stavlja na led planove koje podržavaju SAD za normalizaciju veza sa Izraelom, rekla su dva izvora upoznata sa razmišljanjem Rijada, signalizirajući brzo preispitivanje svojih spoljnopolitičkih prioriteta kako sukob eskalira.

To bi moglo imati implikacije na snabdevanje jer je Saudijska Arabija rekla Beloj kući da je spremna da poveća proizvodnju nafte početkom sledeće godine kako bi pomogla da se postigne dogovor, objavio je Volstrit džurnal prošle nedelje.

Takođe je povećao cene i potez SAD u četvrtak da uvedu prve sankcije vlasnicima tankera koji prevoze rusku naftu po ceni iznad granične cene Grupe sedam od 60 dolara po barelu, pokušaj da se zatvore rupe u mehanizmu koji je osmišljen da kazni Moskvu zbog invazije na Ukrajina.

Rusija je drugi po veličini svetski proizvođač nafte i veliki izvoznik, a strožiji nadzor SAD nad njenim isporukama mogao bi da smanji snabdevanje.

„Tržište nafte očekuje da će SAD strože sprovoditi sankcije i Rusiji i Iranu, a to će dovesti do smanjenja zaliha“, rekao je Endrju Lipou, predsednik Lipov Oil Associatesa.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) ove sedmice je zadržala svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom, navodeći znake otporne svjetske ekonomije do sada ove godine i očekivala daljnje povećanje potražnje u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte.

Na frontu snabdevanja SAD, bušači su ove nedelje dodali četiri naftne platforme u najvećem nedeljnom porastu od marta, rekao je Bejker Hjuz.

Cene zlata skočile su u petak za više od 3% i bile su spremne za najbolju nedelju u poslednjih sedam meseci pošto je intenziviranje sukoba na Bliskom istoku dovelo do toga da investitori žure za bezbednim utočištem.

Ozbiljna suša ometa saobraćaj barži na reci Tapajos u prašumi Amazona, saopštile su ove nedelje brodarske agencije klijentima dok Brazil ulazi u poslednje mesece sezone izvoza kukuruza 2023.