Kina bi mogla da bude „bezbedno utočište“ usred bankarskih previranja

Kina bi mogla da bude „bezbedno utočište“ usred bankarskih previranja

Bankarska kriza u SAD i Evropi, koja je uzdrmala poverenje investitora u zapadni finansijski sistem, mogla bi da istakne Kinu kao „relativno sigurno utočište“, rekli su ekonomisti kompanije Citi u belešci koju je uvideo CNBC.

Kineska ekonomija bi ove godine mogla da doživi ubrzanu ekspanziju, dajući zemlji „zaštitu” za rast, dok se ekonomije u SAD i Evropi suočavaju sa povećanim rizikom od finansijskih poremećaja, navodi se u belešci.

„Dugo smo raspravljali o našem stavu da Kina može biti glavna zaštita od rasta ove godine – ako ništa drugo, nedavni globalni bankarski stresovi su možda ojačali ovu tezu“, navodno je izjavio tim na čelu sa glavnim kineskim ekonomistom Citija Ksiangrong Iuom.

„Kina bi barem mogla biti relativno ‘sigurno utočište’ s obzirom na njenu premiju rasta, finansijsku stabilnost, disciplinu politike i novi ciklus političke ekonomije“, tvrde ekonomisti.

Oni su ukazali na nedavnu odluku Narodne banke Kine (PBoC) da smanji svoj koeficijent obavezne rezerve (RRR), rekavši da je taj potez pokazao „uveravanje političke podrške usred globalnih nestabilnosti“.

Regulator je prošle nedelje smanjio taj koeficijent za skoro sve banke za 25 baznih poena, pri čemu se ovaj potez smatra pokušajem da se obezbedi likvidnost u bankarskom sistemu.

„Možda uzimajući pouke iz onoga kroz šta su SAD prolazile poslednjih godina, PBoC je bio mudar u ublažavanju čak i tokom ere pandemije i mogao bi brzo da pređe na režim čekanja i gledanja kada se rast vrati na pravi put“, analitičari napisao.

Oni su takođe primetili restrukturiranje kineske vlade ranije ovog meseca kao deo napora da se umanje finansijski rizici.

Kako prenosi CNBC, Citi takođe očekuje jačanje kopnenog juana u odnosu na američki dolar već u septembru, što bi dovelo renminbi na najjače nivoe od aprila prošle godine.

„Sa neželjenim i nepoželjnim agresivnim povećanjem kamatnih stopa koji se pojavljuju u inostranstvu, priliv kapitala u Kinu mogao bi da se nastavi nakon što ponovo otvore trgovinu ako se teza o oporavku odigra i političko rerating bude stalno u toku“, zaključio je Citi.