Američka ministarka finansija Dženet Jelen otputovaće u Peking od 6. do 9. jula na sastanke sa visokim kineskim zvaničnicima o širokom spektru pitanja, uključujući zabrinutost SAD u vezi sa novim kineskim zakonom o kontrašpijunaži, rekao je visoki zvaničnik Ministarstva finansija u nedelju, prenosi Rojters.
Jelenino dugo očekivano putovanje deo je nastojanja predsednika Džoa Bajdena da produbi komunikaciju između dve najveće svetske ekonomije, stabilizuje odnos i umanji rizik od grešaka kada dođe do nesuglasica, rekao je zvaničnik novinarima.
To dolazi samo nekoliko nedelja nakon što je državni sekretar Antoni Blinken posetio Peking i dogovorio se sa kineskim predsednikom Si Đinpingom da stabilizuje veze i osigura da intenzivno rivalstvo dve zemlje ne pređe u sukob. Kina je glasno protestovala kada je Bajden kasnije nazvao Sija „diktatorom“, ali analitičari kažu da je ta primedba imala mali uticaj na napore da se poboljšaju veze.
Šef trezora planira da kaže novom kineskom ekonomskom timu da će Vašington nastaviti da brani ljudska prava i sopstvene interese nacionalne bezbednosti putem ciljanih akcija protiv Kine, ali želi da sarađuje sa Pekingom na hitnim izazovima kao što su klimatske promene i dug sa kojima se suočavaju mnoge zemlje. .
„Tražimo zdrave ekonomske odnose sa Kinom, one koji podstiču rast i inovacije u obe zemlje“, rekao je zvaničnik. „Ne nastojimo da odvojimo naše ekonomije. Potpuni prekid trgovine i investicija bio bi destabilizujući i za naše zemlje i za globalnu ekonomiju.“
Zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, odbio je da navede detalje o tome sa kojim će se kineskim zvaničnicima Jelen sastati u Pekingu. Drugi zvaničnik administracije rekao je Rojtersu da se očekuje da će se Jelen sastati sa kineskim vicepremijerom He Lifengom.
Jelen bi podvukla rešenost Vašingtona da ojača sopstvenu konkurentnost dok sa saveznicima odgovara na ono što Vašington naziva „ekonomskom prinudom“ i nepravednom ekonomskom praksom Kine, rekao je prvi zvaničnik.
Jedna jasna oblast zabrinutosti uključivala je novi kineski zakon o nacionalnoj bezbednosti i špijunaži, kao i potencijalne implikacije na strane i američke firme, dodaje zvaničnik.
„Zabrinuti smo zbog nove mere i načina na koji bi se mogla primeniti da bi mogla da proširi obim onoga što vlasti u Kini smatraju špijunskom delatnošću“, rekao je zvaničnik, navodeći moguće prelivanje na širu investicionu klimu i ekonomski odnos.
Iako se nisu očekivali veliki „proboji“, zvaničnici Ministarstva finansija se nadaju da će imati konstruktivne razgovore i izgraditi dugoročne kanale komunikacije sa novim ekonomskim timom Kine, uključujući i nivo pod-kabineta, rekao je zvaničnik.
Američki zvaničnici bi takođe ponovili zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava ujgurske muslimanske manjine, nedavnog poteza Kine da zabrani prodaju memorijskih čipova Micron Technologi i poteza Kine protiv stranih firmi za dužnu pažnju i konsalting.
Jelen bi takođe razgovarala sa kineskim zvaničnicima o dugoočekivanoj američkoj izvršnoj akciji kojom se ograničavaju odlazne investicije u Kinu u određenim kritičnim sektorima, i „pobrinuti se da ne misle da je nešto više nego što jeste ili nego što bi trebalo da bude“, rekao je zvaničnik.