Folksvagen kaže da se oporavak Kine ubrzava

Folksvagen kaže da se oporavak Kine ubrzava

Auto gigant Folksvagen rekao je u petak da se njegov oporavak u Kini ubrzava, ali je zvučao oprezan u vezi sa geopolitičkim rizicima jer raste zabrinutost zbog zavisnosti Nemačke od azijskog giganta.

Nemačka grupacija, čiji brendovi takođe uključuju Audi i Škoda, zabeležila je pad neto dobiti u periodu jul-septembar zbog obustave poslovanja u Rusiji i troškova povezanih sa listingom luksuznog brenda Porše.

Ali došlo je do povećanja isporuka u Kini, najvećem Folksvagenovom tržištu, u istom periodu od 26 odsto, a samo u septembru za 33 odsto.

Ova vest je podsticaj za grupu koja je, kao i druge međunarodne kompanije, videla da su na njeno poslovanje u Kini uticala blokada i druga ograničenja kao deo politike zemlje bez COVID-a.

Kina ostaje „snažno tržište za Folksvagen… Imamo snažna partnerstva u Kini“, rekao je generalni direktor grupe Oliver Blume, koji će sledeće nedelje pratiti kancelara Olafa Šolca u poseti drugoj ekonomiji sveta.

Nemačke kompanije se, međutim, suočavaju sa sve većim nadzorom zbog svog oslanjanja na autoritarnu Kinu, nakon što su se mnogi u najvećoj evropskoj ekonomiji teško opekli zbog prevelikog oslanjanja na uvoz gasa iz Rusije.

Moskva je smanjila isporuku vitalne energije kontinentu, kao odmazdu za sankcije uvedene zbog rata u Ukrajini, ostavljajući potrošače i preduzeća suočavajući se sa ogromnim računima.

Morate biti ‘fleksibilni’

Upitan o rastućim tenzijama oko Kine, Blume je odgovorio da kompanija pazi na „geopolitičku situaciju“.

Za Folksvagen je bilo važno da bude „fleksibilan prema našem globalnom otisku u smislu mogućnosti da reaguje na geopolitičke krize“, dodao je on.

Brige oko Kine su nedavno razgolićene kada je u vladajućoj koaliciji izbio spor oko toga da li da proda udeo u lučkom terminalu u Hamburgu kineskoj kompaniji.

Šolc je na kraju prkosio pozivima šest ministarstava da stavi veto na prodaju zbog bezbednosnih razloga, umesto toga dozvolivši kompaniji da stekne smanjeni udeo.

U trećem kvartalu, Folksvagen je ostvario neto profit od 2,13 milijardi evra (2,12 milijardi dolara) u periodu od jula do septembra, što je pad od više od 26 odsto u odnosu na isti period godinu dana ranije.

Rezultati su bili „opterećeni jednokratnim troškovima u ukupnom iznosu od oko 1,6 milijardi evra koji se odnose na efekte revalorizacije zbog suspendovanih aktivnosti grupe u Rusiji i troškova povezanih sa IPO-om Poršea“, navodi Folksvagen u saopštenju.

Zajedno sa drugim nemačkim proizvođačima automobila, uključujući rivale Mercedes-Benz i BMV, Folksvagen je zaustavio izvoz u Rusiju ubrzo nakon invazije na Ukrajinu i zatvorio svoje lokalne proizvodne pogone.

Prošlog meseca, proizvođač luksuznih sportskih automobila Porše plivao je na berzi u Frankfurtu na jednom od najvećih listinga u Evropi poslednjih godina. Očekuje se da će Folksvagen iskoristiti deo novca prikupljenog na listi za prelazak na električna vozila.

Grupa je potvrdila svoje izglede za 2022. u većini oblasti. Očekuje da će prihodi od prodaje biti osam do 13 odsto veći nego prethodne godine.