EU-Med zemlje traže fleksibilniji mehanizam ograničenja cena gasa

EU-Med zemlje traže fleksibilniji mehanizam ograničenja cena gasa

MADRID – Lideri i predstavnici devet mediteranskih i južnoevropskih zemalja pozvali su u petak Evropsku uniju da smisli fleksibilniji mehanizam ograničenja cene gasa od nedavno predloženog ograničenja od 220 evr po megavat-satu.

Poziv upućen na samitu EU-Med9 u Španiji dodatno je naglasio podele unutar EU oko predloženog ograničenja. Blok je prvobitno predložio gornju granicu od 275 evra prošlog meseca, ali je to naišlo na značajno protivljenje. Nekoliko članica EU uopšte ne želi ograničenje cena, prenosi AP.

Španski socijalistički premijer Pedro Sančez rekao je da su se lideri EU-Med dogovorili da rade zajedno kako bi sastanak ministara energetike EU 13. decembra mogao da postigne „gornju granicu cene gasa koja je dinamičnija i efikasnija“.

Kada je predložena prva cifra od 275 evra, Španija i drugi rekli su da je toliko visoka da je malo verovatno da će cena dostići tu cifru, pa stoga mehanizam za zatvaranje nikada neće morati da se aktivira.

Španija i druge zemlje žele mnogo niži limit i onaj koji je fluidan, povezan sa tržišnim indeksom i koji se može primeniti kad god je potrebno. To bi zauzvrat, tvrde oni, pomoglo i zemljama i potrošačima na realniji način.

Energetska kriza izazvana invazijom Rusije na Ukrajinu ove godine dominirala je na samitu. Lideri su ponovili potrebu da EU gradi na evropskom energetskom suverenitetu i postizanju nezavisnosti od ruskih fosilnih goriva.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da su razgovori u petak doveli do „stvarne konvergencije kako u pogledu sigurnosti snabdevanja (energije) tako i smanjenja cena gasa“. On je rekao da lideri dele „kolektivnu podršku grupnoj kupovini“ gasa i posebno imaju za cilj da zajednički sklapaju srednjoročne i dugoročne ugovore u narednih tri do pet godina kako bi smanjili cene.

Makron je rekao da se Francuska nada da će na sastanku ministara energetike EU u utorak biti postignut dogovor o „paket tehničkih mera za smanjenje cena… i ograničavanje spekulacija“.

Sastanak EU-Med u gradu Alikanteu na istoku zemlje okupio je lidere ili predstavnike Španije, Portugala, Francuske, Italije, Grčke, Malte, Kipra, Slovenije i Hrvatske. Prisustvovali su i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Saveta EU Šarl Mišel.

Sastanci grupe EU-Med počeli su 2014. godine i imaju za cilj da razviju konsenzus među zemljama učesnicama o glavnim pitanjima koja se tiču 27-člane EU.

Uz ograničenje cena prirodnog gasa koje je predložila EU, grupa je razgovarala o jačanju odnosa sa zemljama širom Sredozemnog mora, borbi protiv klimatskih promena u regionu i migracijama.

Premijer Malte Robert Abela rekao je da je rešavanje pitanja migracija kroz rad sa zemljama porekla i tranzita, kao i razbijanje mafija za trgovinu ljudima, prioritet.

Mediteranska ostrvska država je uobičajena luka za spasilačke brodove koji su spasavali migrante koji pokušavaju da stignu do evropskih zemalja poput Italije, Španije i Malte, morskim putem iz severne Afrike.

Dan je počeo samitom između Španije, Francuske i Portugala na kojem su finalizirali sporazum o izgradnji velikog podmorskog cevovoda za transport vodonika sa Iberijskog poluostrva do Francuske i Evrope do 2030. Naftovod ima za cilj da EU učini energetski nezavisnijom .

Sančez i italijanski premijer krajnje desnice Đorđa Meloni trebalo je da imaju prvi bilateralni sastanak na samitu, ali je Meloni morala da otkaže jer je obolela od gripa, saopštila je u petak njena kancelarija. Umesto nje prisustvovao je italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani.

EU-Med9 dogovorili su se da održe svoj sledeći sastanak na Malti 2023. godine.