DW: Ekonomski teška godina pred Srbijom

DW: Ekonomski teška godina pred Srbijom

Činjenica da je država zamrznula cene nekoliko osnovnih proizvoda, ocenjuje se, nije mnogo utešila najsiromašniji sloj stanovništva.

Poskupljenja u Srbiji nastaviće se i u 2023. godini, a posledice će najviše pogoditi najsiromašnije koji najviše novca daju za hranu.

Kako piše Dojče vele, nastaviće da rastu i stambeni troškovi, koji su već značajno poskupeli.

Kako za DW tvrdi Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, rekao je za DW da će inflacija biti viša za proizvode koje koristi najveći deo stanovništva, zbog čega će najviše ispaštati penzioneri koji imaju niska primanja.

DW navodi „loše“ poteze vrha Srbije u 2022, ali i prethodnih godina, zbog kojih je ta zemlja ostala bez proizvodnje veštačkog đubriva, pa je morala da krene sa njegovim uvozom po višestruko uvećanim cenama u poređenju sa periodom pre rata u Ukrajini.

Navode još privatizaciju Imleka i prodaju PKB-a „za sitne pare“, čime je veliki proizvođač hrane stavljen van kontrole države, pa su porasle cene hrane, dok je počeo uvoz mleka iz Poljske.

DW citira podatke Ministarstva trgovine iz oktobra 2022, prema kojima je 10 osnovnih namirnica u Srbiji poskupelo za 50 posto u poređenju sa januarom 2021. godine, pa navodi da je inflacija prema zvaničnim podacima iz novembra bila 15,1 posto, što je njen najviši iznos još od 2007. godine.