TOKIO – Oštećeni jen je u petak skočio u odnosu na dolar, što je izazvalo spekulacije da su japanske vlasti možda na tržištu da spreče pad njihove valute, prenosi Rojters.
Jen je porastao za 144,80 za dolar u kasnim jutarnjim satima u američkoj trgovini, što je za oko sedam jena više od 32-godišnjeg vrhunca od 151,94 jena. Dolar/jen je poslednji put pao za oko 1,5% na 147,95.
„Vrlo jasno je da Ministarstvo finansija ulazi u prodaju dolara-jena.
„Čini se da, u stvari, samo gledajući evoluciju nekih portfelja… ovo su vrste imovine koju imaju u svom bilansu stanja, znate, deo hartija od vrednosti u tom bilansu je mnogo opao i to je zaista Treasures, tako da bi, s obzirom na neke akcije cena na tržištima sa fiksnim prihodom ove nedelje, posebno na američkoj krivoj, bilo indikativno da oni verovatno prodaju Treasures kako bi pomogli u finansiranju bilo kakve intervencije.“
„Oni pokušavaju da odlučno brane svoju vrlo laku politiku.
„Dugo je shvaćeno i mnogi istorijski dokazi sugerišu da je to slučaj, da je devizna intervencija privremeno rešenje i da nije održiva.
„Rekao bih da je današnji potez jedinstveno tempiran jer je usledio nakon članka Volstrit džurnala o bilo kakvoj vrsti rizika kalibracije.
„I onda dva, mnogi ljudi su gledali na 150 kao na ključni nivo da bi videli neku vrstu intervencije, i pustili su da prođe do 152, a onda se vreme njihove intervencije desilo u veoma nelikvidnom trenutku, u suštini, pošto je London trebalo da se vrati kući za vikend, a čini se da je dizajniran da nanese što je moguće više bola, oni vole da koriste termin špekulanti. Dakle, videli smo ministra finansija, mislim da je sinoć razgovarao da se striktno govori o špekulantima. I tako, rekao bih nedelju dana pre sastanka Banke Japana, mislim da je indikativno da oni žele da nastave da brane tu politiku, ali mislim da je njihov tajming osmišljen da nanese što je više moguće štete njima. pokušavajući da uzmem opklade na gornjoj strani na dolar-jen.“
„Akcija cena svakako čini da izgleda kao intervencija. Ako je intervencija, ona je dobro tempirana nakon što je članak Volstrit džornala izbacio namirnice iz stalnog rasta prinosa američkog trezora.“
„Izgleda da ovde interveniše Ministarstvo finansija. Vidimo da se mnogo dolara prodaje i da se jen kreće skoro vertikalno dok se šorts stisne.“
„Čujemo da se trguje velikim blokovima. To obično znači ili veće institucije prenose novac ili da centralna banka interveniše u veličini. Najjasniji dokaz je samo obim prodaje dolara koja se dešava.“