Cena litijuma je pala za više od 80 odsto u protekloj godini na 13.200 dolara po toni, što je najniži nivo od 2020. godine, nakon što je prekomeran nivo ponude pogodio tržište, prema podacima grupe podataka Benčmark mineral intelidžens (Benchmark Mineral Intelligence), prenosi Fajnenšl tajms (Finacial times)
Posledice su naterale rudare – uglavnom u Australiji, koja proizvodi 40 odsto svetskih zaliha – da ograniče proizvodnju jer usporavanje potražnje za električnim vozilima ostavlja zalihe poluobrađenog materijala kroz lanac snabdevanja.
Iako litijum nije pao tako nisko kao u periodu 2019-2020, kada je dostigao najnižu vrednost od oko 6.000 dolara po toni, profitabilnost mnogih proizvođača je na sadašnjem nivou.
Bankarska grupacija Goldman Saks (Goldman Sachs) procenjuje da će ove godine biti višak od 200.000 tona ekvivalenta litijum karbonata, ili 17 odsto globalne potražnje, što će zahtevati “značajno smanjenje ponude” da bi se uravnotežilo tržište.
Komapnija Pilbar minerals, veliki igrač u australijskoj industriji litijuma sa tržišnom vrednošću od 10 milijardi australijskih dolara, najavio da neće isplatiti dividende posle pada prihoda od 46 odsto u poslednjem kvaratlu 2023. godine zbog nestabilnosti cena za litijum.
Povezane vesti Cena litjuma u velikom padu Ekonomija 28. apr 2023 27 Ekonomija 28. apr 2023 27 Cena litijuma vrtoglavo pala Ekonomija 04. jan 2024 40 Ekonomija 04. jan 2024 40
Ranije ove nedelje Lajontaun risorsis (Liontown resources) je odustao od ranije dogovorenog zajma od 760 miliona australijskih dolara za projekat u dolini Ketlin, zbog klizanja cene litijuma. Ova pozajmica je bila u direktnoj vezi sa prognozama da će cena litjuima rasti.
Grupa, koju podržava najbogatija osoba u Australiji Đina Rajnhart (Gina Rinehar)t, preispituje proširenje rudnika i pokušava da obezbedi manji kredit nakon što je vrednost kompanije pala za petinu, sa 2,2 milijarde na 1,45 milijardi asutralijskih dolara.
Albemarle, jedna od najvećih svetskih litijumskih kompanija, smanjiće kapitalne izdatke sa 2,1 na 1,6 milijardi dolarakako bi se sačuvala gotovina. Takođe će se smanjiti broj zaposlenih kao i 95 miliona dolara godišnjih troškova.
Kor litijum (Core lithium), koji posluje na severnoj teritoriji Australije, saopštio je ovog meseca da je prekinuo kopanje i svoje poslovanje preusmerio samo sa preradu zalihe rude.
Žurba da se zaustavi potencijalni nalet novih zaliha na tržište dolazi sa proizvođačima koji se već bore da prebace zaostatak litijuma u globalnim lancima snabdevanja. Konkretno, prodaja električnih vozila se ohladila u Kini, najvećem svetskom tržištu.
Prodaja potpuno električnih vozila porasla je za 84 odsto na 5,4 miliona jedinica u 2022. godini, ali preliminarni podaci sugerišu da je rast prošle godine bio samo 25 odsto, prema zvaničnim kineskim podacima.
Australijska ministarka rudarstva Madlen King sastala se 18. januara sa šefovima industrije kako bi razgovarali o „hitnom planu“ za rešavanje uticaja pada cena litijuma i nikla na lokalne rudare, koji su prošle godine pali za 43 odsto zbog problema prevelike ponude.
„Roba tradicionalno prolazi kroz prirodne i ciklične cikluse rasta i pada, ali potencijalni produženi uticaj koji bi to moglo da ima na energetsku tranziciju Australije, lokalnu radnu snagu i razvoj australijskog sektora minerala predstavlja veliku zabrinutost“, rekla je ona u saopštenju.
Analitičari predviđaju da bi Kina mogla da iskoristi pad kako bi proširila svoj udeo na globalnom tržištu litijuma.
Kineski proizvođač Ganfeng litijum pristao je prošle nedelje da skoro udvostruči svoje kupovine koncentrata spodumena — minerala iz kojeg se može ekstrahovati litijum — u naredne tri godine iz Pilbare.
Neki kineski proizvođači smanjili su proizvodnju, ali ne onoliko koliko se očekivalo. Ipak, nove aktivnosti u Africi imaju manju profitabilnost ali Kinezi ne napuštaju tržište.
„Kina smanjenje cena gleda kao priliku da pioveća udeo na tržištu. Ako pogledate ogromna povećanja cena litijuma 2021. i 2022. godine, Kina je uspela da reaguje veoma brzo“, anvodi se u jednoj analizi.
Martin Džekson, šef odeljenja sirovina za baterije u CRU grupi, rekao je da je iznenađujuće što mnogi veliki zapadni proizvođači smanjuju potrošnju, ali i ističe da su neki potencijalni proizvođači imali „nerealna“ očekivanja budućih cena od studija koje su ključne za obezbeđivanje finansiranja.
I dok se tržište bori sa niskim cenama, analitičari ističu da litijum ostaje nezrelo i novo tržište, sklono periodima nestabilnosti.
„Bilansi litijuma su osetljivi na male promene u potražnji ili rastu ponude, tako da je tržište podložno povećanoj varijabilnosti cena. Reakcija ponude na trenutno okruženje nižih cena mogla bi da pokrene tržište za oporavak u drugoj polovini 2024. godine“, navodi se u analizi Siti banke (Citi).