Berlin odbacuje zahtev Bavarske da zadrži nuklearnu energiju

Berlin odbacuje zahtev Bavarske da zadrži nuklearnu energiju

Nemačko ministarstvo životne sredine odbilo je u nedelju zahtev jugoistočne države Bavarske da joj se dozvoli nastavak korišćenja nuklearne energije, samo nekoliko sati nakon što je država EU u subotu zatvorila poslednje tri svoje nuklearne elektrane.

„Dok se kriza ne završi i prelazak na obnovljive izvore ne uspe, moramo da koristimo svaki oblik energije do kraja decenije“, rekao je u subotu bavarski premijer Markus Soder, a prenosi nemački list Bild.

Prvobitno je planirano da nuklearne stanice budu zatvorene do kraja 2022. godine, ali je taj potez odložen zbog zabrinutosti u nemačkom energetskom sektoru nakon prestanka uvoza fosilnih goriva iz Moskve, koji se dogodio nakon početka sukoba u Ukrajini.

Ministarstvo životne sredine, koje nadzire nuklearnu bezbednost u Nemačkoj, reklo je bavarskim zvaničnicima da odluke u vezi sa elektranama u potpunosti zavisi od savezne vlade i da Bavarskoj neće biti dat nikakav smeštaj jer zatvara svoj šestodecenijski program nuklearne energije.

Bavarska nuklearna elektrana Isar II bila je među onima koje je Nemačka zatvorila u subotu. Stanica ima sposobnost da bude jedna od najmoćnijih elektrana u zemlji i opremljena je za napajanje veoma velikog grada.

Nemačka ministarka za životnu sredinu Štefi Lemke rekla je za Rojters da je „važno prihvatiti najsavremenije nauke i tehnologije i poštovati odluku nemačkog Bundestaga“. Lemke je takođe naveo da je licenca za Isar II istekla i da bi nastavak njenog rada zahtevao dobijanje nove.

Nemačka je jasno stavila do znanja da namerava da se udalji od nuklearne energije posle katastrofe u Fukušimi u Japanu 2011. Vlada tvrdi da će se podaci o izvozu energije održati usred visokih nivoa skladištenja gasa, kao i novih terminala za tečni gas i proširenja obnovljivih izvora energije kao što su vetar i sunce.

Međutim, kritičari kažu da će Berlin biti primoran da ponovo uspostavi nuklearnu energiju ako želi da se posveti svom cilju da postane neutralan u odnosu na gasove staklene bašte do 2045. godine.