SAD: Kripto predstavlja rizik za finansijsku stabilnost

SAD: Kripto predstavlja rizik za finansijsku stabilnost

VAŠINGTON – Najviši regulatori u ponedeljak su preporučili niz novih zaštitnih mera kako bi se osiguralo da rastuće i neregulisano tržište kriptovaluta ne ugrozi finansijsku stabilnost SAD, prenosi Asošijejted pres.

Među sedam glavnih preporuka, regulatori su pozvali Kongres da usvoji zakon koji bi se bavio sistemskim rizicima uzrokovanim rastom stabilnih kokova, koji su oblik kriptovalute vezane za cenu drugog finansijskog sredstva, poput američkog dolara ili zlata.

Nedavna nestabilnost na tržištu kriptovaluta, posebno kod stabilnih kokova, učinila je regulatore posebno opreznim u pogledu potrebe za regulacijom jer upotreba digitalne imovine nastavlja da raste.

Članovi Saveta za nadzor finansijske stabilnosti sastali su se u ponedeljak da odobre preporuke izveštaja od 125 stranica kreiranog kao odgovor na martovsku naredbu predsednika Džoa Bajdena o digitalnoj imovini. Izveštaj takođe poziva da se agencijama da veća regulatorna moć nad kriptovalutama i digitalnom imovinom.

Nadzorni savet je međuagencijska grupa na čelu sa sekretarom finansija Dženet Jelen i uključuje predsednika Federalnih rezervi Džeroma Pauela. Stvoren u svetlu finansijske krize 2008. godine, uloga saveta je da identifikuje rizike i nove pretnje finansijskoj stabilnosti SAD.

Pauel, koji je nedavno rekao da će stabilcoinima biti potrebna veća regulacija pošto ih potrošači sve više koriste, rekao je u ponedeljak da će nam „sadašnje delovanje omogućiti da podržimo odgovorne finansijske inovacije uz očuvanje finansijske stabilnosti“.

Jelen je rekla: „Kao što smo bolno naučili iz istorije, inovacije bez adekvatne regulative mogu dovesti do značajnih poremećaja i štete po finansijski sistem.

Na početku godine, savet je izjavio da će svoje napore usmeriti na istraživanje i razvoj preporuka o pitanjima digitalne imovine, pošto sve više Amerikanaca ulaže u kriptovalute.

Otprilike 16% odraslih Amerikanaca, ili 40 miliona ljudi, investiralo je u kriptovalute, prema anketi Pev Research Center-a iz septembra 2021. A 43% muškaraca starosti 18-29 godina uložilo je novac u kriptovalute.

Prošlog meseca Ministarstvo finansija je izdalo izveštaj u kojem je preporučio rad SAD na razvoju digitalnog dolara.

Jelen je rekla da Ministarstvo finansija preporučuje da SAD „unaprede politiku i tehnički rad na potencijalnoj digitalnoj valuti centralne banke, ili CBDC, tako da Sjedinjene Države budu spremne ako se utvrdi da je CBDC u nacionalnom interesu“.

Više od 100 centralnih banaka širom sveta razmatra digitalnu valutu, ali samo nekoliko ih je zaista izdalo.