NjUJORK – Jedinice stranih banaka akumulirale su gotovinske rezerve u Federalnim rezervama, verovatno odražavajući zabrinutost da bi mogla da se nazire kriza finansiranja u dolarima jer američka centralna banka smanjuje bilans stanja i globalne ekonomije se suočavaju sa rizicima recesije, preneo je Rojters.
Dok su njihove rezerve povučene u septembru, verovatno zbog rebalansa na kraju kvartala, analitičari očekuju da će ih strane banke ponovo povećati u narednim nedeljama, što bi im moglo pomoći da izbegnu ometajuću borbu za dolare poput one koja se dogodila pre tri godine. Ovo takođe može imati implikacije na to kako Fed upravlja rezervama preko noći.
Najnoviji podaci Fed-a o imovini i obavezama banaka pokazali su da su gotovinska sredstva stranih bankarskih organizacija (FBO), kao zamena za njihove rezerve, porasla na 1,2907 biliona dolara od 5. oktobra. Najviša vrednost u avgustu od 1,405 biliona dolara porasla je za otprilike 18% iz istog perioda prošle godine.
„Ponašanje stranih banaka je u skladu sa očekivanjem pritiska finansiranja u nekom trenutku, bilo da se radi o Fed-u usred smanjenja bilansa stanja ili potražnji za likvidnošću na kraju godine“, rekao je Isfar Munir, američki ekonomista u Citiju u Njujorku.
Analitičari još uvek ne vide znake ozbiljne finansijske krize, ali kažu da bi finansijske institucije mogle da je očekuju.
Međunarodni monetarni fond upozorio je prošle nedelje na neuređene promene cena na tržištima, pošto se globalna finansijska nestabilnost povećala, što povećava rizik od zaraze i prelivanja stresa između tržišta.
Prilivi u FBO iz njihovih matičnih banaka takođe su porasli, pokazuju podaci Fed-a. Od 5. oktobra, „Neto zbog povezanih inostranih kancelarija“ iznosio je 650,5 milijardi dolara, što je 14% više u odnosu na prethodnu nedelju i nešto ispod 673 milijarde dolara koje je dostiglo početkom septembra, što je premašilo maksimum iz 2014. godine.
Analitičari veruju da strane matične banke verovatno pozajmljuju dolare iz ofšor izvora, kao što je tržište međuvalutnih svopova, koje je videlo ogromnu potražnju za dolarima, i usmeravaju ih u svoje filijale u SAD. Devizni svopovi omogućavaju investitorima da prikupe sredstva u određenoj valuti, kao što je dolar, od drugih jedinica finansiranja kao što je evro.
Međuvalutna osnovna svop, ili relativna premija za zamenu stranih valuta u dolare, porasla je tokom poslednjih nekoliko nedelja. Tromesečni unakrsni kurs evra dostigao je -43,625 baznih poena (bps) u ponedeljak, nedaleko od dvogodišnjeg maksimuma od -55,50 dotaknutog prošle nedelje.
„Mislim da matične banke veruju da je jeftinije dobiti sredstva u dolarima upravo sada i držati ih u Fed-u preko filijala u slučaju da im zatrebaju kasnije ako dođe do problema sa finansiranjem“, rekao je Munar iz Citija.
Fed je krenuo u program kvantitativnog pooštravanja (KT), koji ima za cilj da izvuče podsticaje iz ere pandemije iz finansijskog sistema. Ipak, kako se nastavlja sa KT-om, njen bilans stanja ostaje ogroman na 8,759 biliona dolara od prošle nedelje.
Kvantitativno ublažavanje (KE) tokom pandemije proširilo je bilans stanja Fed-a tako što je trgovalo trezorom i drugim hartijama od vrednosti za gotovinu, povećavajući i bankarske rezerve deponovane u centralnoj banci. Dakle, kada je Fed započeo KT, očekivanje je bilo da će se rezerve banaka koje se drže u Fed-u smanjiti.
Ali pad bankarskih rezervi bio je brži nego što su neki očekivali. Od 5. oktobra, rezerve banaka u Fed-u su pale ispod 3 biliona dolara na 2,972 biliona dolara, što je otprilike 1,3 biliona dolara manje u odnosu na vrhunac od 4,3 biliona dolara u decembru 2021.
U prethodnom KT ciklusu Fed-a, 1,3 biliona dolara likvidnosti je povučeno za pet godina, kažu analitičari.
U septembru 2019. godine rezerve su se smanjile na opasne nivoe zbog velikih povlačenja za plaćanje poreza i izmirenja otkupa iz Trezora na aukcijama. To je primoralo Fed da obezbedi dodatne rezerve bankarskom sistemu.
Kako se bankarske rezerve smanjuju tokom KT-a, Fed-ova pretpostavka je da će mnogo tog viška gotovine doći iz prekonoćnog reverse repo (RRP), rekli su analitičari.
U domaćem RRP-u, investitori pozajmljuju preko noći gotovinu Fed-u po kamatnoj stopi od 3,05%, u zamenu za trezore ili druge državne hartije od vrednosti, uz obećanje da će ih otkupiti.
Potražnja za RRP se, međutim, pokazala kao lepljiva, sa dnevnim obimom koji je dostigao severno od 2 biliona dolara u poslednjih nekoliko meseci.
„Pokušaji da se smanji upotreba RRP-a smanjenjem ograničenja ugovornih strana ili ponuđenih stopa, mogu potkopati napore da se pooštri monetarna politika spuštanjem kratkoročnih stopa“, rekao je Endru Hanter, viši američki ekonomista u Capital Economics.
Kako se domaće bankarske rezerve smanjuju, one koje drže FBO u Fed-u dobile su više pažnje.
Analitičari kažu da bi povećani apetit stranih banaka za likvidnošću u dolarima takođe mogao biti funkcija 3,15% koje Fed plaća za tu imovinu, ili takozvane kamate na rezerve (IORB).
„Ako postoje strukturni razlozi zbog kojih strane banke više žele da drže rezerve dok su rezerve velikih domaćih banaka smanjene, onda može postojati rizik od još jednog slučajnog zastoja“, rekao je Lu Krendal, glavni ekonomista, u kompaniji za istraživanje tržišta novca Vrightson .
„Još nismo u toj tački… Ali to je nešto na šta treba paziti.“