Američki državni dug premašuje 36 biliona dolara

Američki državni dug premašuje 36 biliona dolara

Američki dug premašio 36 biliona dolara, prvi put u istoriji, prema podacima američkog Debt Clock-a, veb-sajta koji prati finansije nacije u realnom vremenu. Dug je porastao za skoro 6% između januara i novembra, povećavši se za 1 bilion dolara za manje od četiri meseca. Ministarstvo finansija SAD-a objavilo je da je premašilo 35 biliona dolara krajem jula. Brzina rasta duga postaje zabrinjavajuća, jer je početkom godine iznosila 34 biliona dolara, a zatim porasla za 1 bilion dolara za manje od šest meseci. Zvanična potvrda novih podataka još uvek nije stigla.

Kongresna kancelarija za budžet predviđa da će dug dostići rekordnih preko 106% BDP-a do 2027. godine, a zatim rasti na 122% do 2034. godine. Međunarodni monetarni fond upozorava da će dug opšte vlade premašiti 140% BDP-a do 2032. godine, ukoliko se sadašnja politika nastavi.

Ekonomski izgledi SAD-a su ozbiljno ugroženi, prema izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda. Visoki fiskalni deficiti i konstantno povećanje odnosa javnog duga i BDP-a predstavljaju rizik ne samo za američku već i globalnu ekonomiju. Hitno fiskalno prilagođavanje je neophodno, ističe MMF.

Elon Musk, tehnološki milijarder, upozorava da SAD mogu doći u situaciju da ne mogu platiti svoj dug. On ističe da kamata na dug brzo apsorbuje poreske prihode, ostavljajući malo sredstava za druge potrebe. Musk upozorava da bi SAD mogle postati nesposobne da plate bilo šta osim kamata, ukoliko dug nastavi da raste ovim tempom.