Američka ministarka finansija Dženet Jelen započela je u petak posetu Kini jutarnjim sastankom kako bi čula zabrinutost američkih, evropskih i japanskih poslovnih predstavnika u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji, ispred onoga što će verovatno biti teške razgovore o trgovini i drugim pitanjima sa visokim zvaničnicima kineske vlade.
Jelen, prvi zvaničnik na nivou kabineta koji je posetio Kinu od kada se predsednik Džo Bajden susrela sa kineskim liderom Si Đinpingom prošlog novembra, rukovala se sa šefovima američke i evropske privredne komore u Kini nakon dolaska na sastanak u južnom industrijskom čvorištu Guangdžou.
Ona je telegrafisala da će tokom svog petodnevnog putovanja u Kinu izraziti zabrinutost u vezi sa onim što SAD smatraju nepoštenom kineskom trgovinskom praksom, što je zabrinutost koju dele mnoge evropske zemlje.
Esvar Prasad, profesor trgovine na Univerzitetu Kornel, očekuje da će Iellen podstaći Peking da podstakne domaću potrošnju i obezbedi fer konkurenciju u sektorima novih tehnologija, posebno u zelenoj energiji i električnim vozilima, uz adekvatan pristup tržištu za američke kompanije.
„Zabrinutost u vezi sa Kinom koja pokušava da izveze svoj višak kapaciteta i istovremeno napravi veliki prodor u ove sektore biće glavna tema za delegaciju SAD“, rekao je on.
Kina je odustala od zabrinutosti zbog prevelikih kapaciteta koju su izrazile i SAD i Evropa.
Portparol ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je ranije ove nedelje da rast kineskog izvoza električnih vozila i solarne energije doprinosi zelenom razvoju na globalnom nivou i rezultat je međunarodne podele rada i potražnje na tržištu.
On je optužio SAD da se mešaju u slobodnu trgovinu ograničavanjem izvoza tehnologije u Kinu.
„Što se tiče toga ko vrši netržišnu manipulaciju, činjenica je da svi vide“, rekao je on. „SAD nisu prestale da preduzimaju mere da obuzdaju kinesku trgovinu i tehnologiju. Ovo nije „uklanjanje rizika“, već stvaranje rizika.