Zdrav način života smanjuje rizik od post-COVID komplikacija, pokazalo je istraživanje

Zdrav način života smanjuje rizik od post-COVID komplikacija, pokazalo je istraživanje

Zasnovano na kohorti UK Biobank od više od 68.000 ljudi, nova studija koju je vodio dr Junking Ksie procenila je uticaj različitih faktora životnog stila kao što su pušenje, unos alkohola, BMI, fizička aktivnost, vreme sedenja, trajanje sna i prehrambene navike na komplikacije nakon COVID-a, hospitalizacija i smrt.

Objavljeno u časopisu Nature Communications, i predstavljeno kao vrhunac urednika nedavnog istraživanja „Javno zdravlje“, studija je otkrila da osobe sa povoljnim načinom života imaju manji rizik od hospitalizacije, manju učestalost dugotrajnih ili tekućih zdravstvenih problema koji utiču na višestruke delova tela, i smanjen rizik od smrti nakon COVID-a, u poređenju sa onima sa nepovoljnim načinom života.

Prednosti zdravog načina života primećene su u svih 10 organa, uključujući kardiovaskularne, koagulacione, metaboličke, gastrointestinalne, bubrege, mentalno zdravlje, mišićno-koštane, respiratorne poremećaje i umor.

Važno je da su istraživači otkrili da usvajanje zdravog načina života može pružiti direktnu zaštitu od komplikacija nakon COVID-a, osim smanjenja rizika od teške bolesti tokom početne infekcije. Prednosti zdravog načina života su takođe bile dosledne, bez obzira na težinu bolesti, status vakcinacije, hospitalizaciju ili varijantu SARS-CoV-2.

Dr Junking Ksie, postdoktor i izvanredni mlađi naučni saradnik, rekao je: „Podaci iz naše studije su ubedljiv podsetnik za sve nas da održavanje zdravog načina života ne samo da će izgraditi otpornost na mnoge hronične bolesti, već i sposobnost da se nosimo sa neželjenim stresova, kao što je COVID-19.“

Nalazi su u skladu sa prethodnim dokazima o širim prednostima zdravog načina života na prevenciju hroničnih bolesti i očekivani životni vek. Ali nalazi su takođe relevantni za buduću spremnost za pandemiju, pružajući jasnu mapu puta za pacijente, kliničare i kreatore politike da daju prioritet preventivnim strategijama fokusiranim na faktore načina života koji se mogu promeniti.