Virus koji uzrokuje COVID-19 sada raširen među divljim životinjama, nalazi studije

Virus koji uzrokuje COVID-19 sada raširen među divljim životinjama, nalazi studije

Virus koji uzrokuje COVID-19 sada je široko prisutan među divljim životinjama. Nova studija sprovedena u SAD-u otkrila je da je stopa izloženosti nekim vrstama divljih životinja dostigla i do 60 procenata.

Biolog Amanda Goldberg sa Univerziteta Virdžinija Tech ističe da je ključna poruka ove studije da je virus veoma rasprostranjen među divljim životinjama. U istraživanju je testirano gotovo 800 uzoraka nazalnih i oralnih briseva životinja koje su bile smeštene u rehabilitacione centre ili puštene nazad u divljinu. Rezultati su pokazali prisustvo antitela kod šest različitih vrsta, ukazujući da su te životinje bile zaražene SARS-CoV-2 u nekom trenutku.

Većina zaraženih vrsta živi širom Severne Amerike, a istraživači pretpostavljaju da je izloženost divljih životinja ovom virusu verovatno široko rasprostranjena. Međutim, važno je napomenuti da nije pronađen dokaz da se SARS-CoV-2 direktno prenosi sa divljih životinja na ljude.

Studija je pokazala da su lokacije sa intenzivnom ljudskom aktivnošću imale tri puta veću prevalenciju virusnih antitela kod divljih životinja, što ukazuje da su ljudi glavni prenosioci virusa. Istraživači sumnjaju da se većina izloženosti divljih životinja virusu dešava indirektno putem smeća i otpadnih voda.

Među vrstama koje su identifikovane kao zaražene su istočni zečevi pamučne repe, rakuni, istočni miševi jeleni, oposumi Virdžinije, i mrmote. Nije primećeno da su sve ove vrste pokazivale simptome infekcije pri testiranju u laboratorijskim uslovima.

Istraživači naglašavaju da je važno proceniti ulogu svake vrste u širem ekosistemu kako bi se kontrolisao budući rizik od prenošenja zoonotskih bolesti. Takođe, primećeno je da se prenos virusa sa životinje na životinju može događati, s obzirom na pozitivne rezultate testiranja više životinja na istim mestima u kratkom vremenskom periodu.

Molekularni biolog Karla Finkilštajn ističe da virus ima tendenciju da se prilagođava i mutira kako bi zarazio nove domaćine, s obzirom na to da vakcinacija štiti veliki broj ljudi. Postoji zabrinutost da se razvija ciklus u kome virus mutira u populaciji divljih životinja, što može predstavljati potencijalni izvor novih mutacija sa rizicima za ljude.

Analizom uzoraka krvi, istraživači su identifikovali mutaciju virusa kod oposuma koja može omogućiti virusu da izbegne trenutna antitela. Ovi nalazi naglašavaju potrebu za stalnim praćenjem COVID-19 i daljim istraživanjem kako bi se bolje razumela dinamika virusa među različitim vrstama.

Studija je objavljena u časopisu Nature Communications.