Primanje vakcine ili bustera mRNK COVID-19 tokom trudnoće može koristiti trudnicama i njihovoj novorođenčadi, prema nalazima nedavno objavljenim u Vaccine. U radu su opisani rezultati višestrane opservacione studije za majke i bebe za COVID-19 (MOMI-VAKS).
Studija MOMI-VAKS pokrenuta je u junu 2021. kada su podaci o vakcinaciji protiv COVID-19 kod trudnica bili oskudni. Istraživači su se nadali da će razumeti imuni odgovor nakon prijema vakcina Pfizer i Moderna COVID-19 i utvrditi koliku zaštitu od bolesti pružaju.
Veća je verovatnoća da će trudnice biti hospitalizovane i umru od teškog COVID-19, a bolest ih stavlja u veći rizik od prevremenog porođaja. Istraživači su takođe sumnjali da bi, kao i kod drugih vakcina, antitela nastala vakcinacijom protiv COVID-19 mogla da se prenesu na fetuse preko placente, što bi novorođenčadima pružilo dodatnu zaštitu od COVID-19 u prvim mesecima života.
Između ostalih pokazatelja, studija je pratila nivoe antitela na COVID-19 kod trudnica koje su primile bilo koju od dve vakcine protiv COVID-19, kao i antitela u krvi pupčanika kada su se porodile.
Istraživači iz Konzorcijuma za klinička istraživanja zaraznih bolesti (IDCRC) pratili su više od 500 trudnih volontera i njihovih novorođenčadi na devet lokacija za istraživanje. U ovom radu su prikazani rezultati od 240 učesnika, uključujući 167 trudnica koje su primile primarnu seriju od dve doze bilo koje od dve mRNK vakcine tokom trudnoće, i 73 koje su primile dopunsku dozu; u to vreme je preporučena samo jedna dodatna doza.
Istraživači su pregledali uzorke krvi uzete pre i nakon što su učesnici vakcinisani, kao i u vreme porođaja. Istraživači su takođe analizirali krv iz pupčanika učesnika u vreme rođenja.
Istraživači su otkrili da trudnice koje su primile vakcinu protiv COVID-19 stvaraju antitela protiv specifičnih tipova SARS-CoV-2. Ovo uključuje antitela protiv varijante D614G (od kojih su vakcine dizajnirane da štite), kao i delta i omikron podvarijante.
Antitela su efikasno prešla placentu i takođe su pronađena u krvi pupčanika vakcinisanih učesnika. Ovo je verovatno donelo određenu zaštitu novorođenčadi od ovih varijanti odmah nakon rođenja – kritično vreme kada su ranjivi na tešku bolest COVID-19, ali su premladi da bi bili vakcinisani, prema istraživačima.
Učesnice u trudnoći koje su primile dodatnu dozu imale su znatno više antitela protiv SARS-CoV-2, kako u sopstvenoj krvi tako iu krvi pupčanika, što sugeriše da je buster takođe povećalo imunološku odbranu njihove novorođenčadi protiv COVID-19. Ovi nalazi podržavaju upotrebu vakcinacije protiv COVID-19, a posebno doza doza, tokom trudnoće za zaštitu majki i novorođenčadi.
Istraživači sugerišu da bi buduće studije mogle da odrede najbolje vreme tokom trudnoće za vakcinaciju protiv COVID-19 kako bi se obezbedila najveća zaštita za roditelje i novorođenče. Osim toga, istraživači se nadaju da će izgraditi potpuniju sliku o tome kako prenatalna vakcinacija protiv COVID-19 utiče na novorođenčad koristeći više podataka prikupljenih tokom MOMI-VAKS studije, kao što su nivoi antitela u majčinom mleku i nivoi antitela na SARS-CoV-2 beba tokom godine posle rođenja.