Imuni sistem beba ima jedinstven i efikasan odgovor na SARS-CoV-2

Imuni sistem beba ima jedinstven i efikasan odgovor na SARS-CoV-2

Istraživanje koje je vodio Univerzitet u Tibingenu, Nemačka, zajedno sa partnerima na Univerzitetu Stenford, Univerzitetu Emori i Medicinskom centru za dečiju bolnicu u Sinsinatiju, u SAD, ispitalo je imune odgovore novorođenčadi nakon infekcija SARS-CoV-2 tokom prvih meseci života.

U radu pod naslovom „Multi-omička analiza mukoznog i sistemskog imuniteta na SARS-CoV-2 nakon rođenja“, objavljenom u Cell, istraživački tim otkriva da novorođenčad i mala deca razvijaju trajne reakcije antitela do 300 dana.

Nedostaje sveobuhvatna, longitudinalna analiza na nivou celog sistema o tome kako novorođenčad i mala deca reaguju na infekciju SARS-CoV-2 u pogledu razvoja njihovog imunološkog sistema, odgovora antitela i urođene imunološke aktivacije. Istraživači su prikupili podatke o deci, odraslima i majkama da bi dobili uporednu sliku imunoloških reakcija kod novorođenčadi.

Uzorci krvi i briseva nosa uzeti su od novorođenčadi i male dece u kohorti IMPRINT u Medicinskom centru dečije bolnice u Sinsinatiju. Deca su nedeljno testirana na SARS-CoV-2, a kohorta je uključivala 54 zaražene bebe i male dece, uključujući 27 beba sa uparenim uzorcima pre infekcije. Dodatnih 27 podudarnih kontrolnih beba i male dece predstavljalo je zdrave kontrole koje su konstantno bile negativne od rođenja do uzorkovanja.

Pored pedijatrijske kohorte, 62 uzorka krvi su dobijena od 48 odraslih pacijenata obolelih od COVID-19 i deset zdravih kontrolnih uzoraka, prikupljenih sa Hope klinike na Univerzitetu Emori u Atlanti i Medicinskog centra Univerziteta Stanford. Uzorci krvi su takođe uzeti od 41 majke sa blagim COVID-19, uključujući tri sa uparenim uzorcima pre infekcije i tri podudarne kontrole.

Za razliku od odraslih, novorođenčad i mala deca su pokazala snažne i trajne reakcije antitela protiv SARS-CoV-2. Ovi titri antitela su ostali visoki do 300 dana, dok odgovori antitela imaju tendenciju da brže propadaju kod odraslih.

U krvi je došlo do povećanja aktivacionih markera na urođenim ćelijama kod dece, ali nije bilo značajnog povećanja inflamatornih citokina. Odgovori B i T ćelija memorije kod novorođenčadi su bili značajno niži nego kod odraslih. Međutim, oni su pokazali povećanje multifunkcionalnih T pomoćnih 17 i 1-tipa CD4 + T ćelija koje karakteriše proizvodnja interleukina-2, interferona-gama i faktora tumorske nekroze-alfa, što ih čini trostruko pozitivnim.

Deca su razvila snažan imuni odgovor sluzokože koji su karakterisali inflamatorni citokini, interferon α i markeri povezani sa T pomagačem 17 i odgovorima neutrofila. Ovaj odgovor sluzokože bio je posebno izražen u nazalnoj sluzokoži.

Dok su multifunkcionalni odgovori CD4 T ćelija smanjeni za otprilike dva reda veličine kod novorođenčadi, zapažanja upornih odgovora antitela su trajala mnogo duže. Nalazi studije podižu mogućnost dizajniranja formulacija vakcine kako bi se iskoristile prednosti ovih puteva aktivacije urođenog imunog sistema kako bi se izbeglo izazivanje kolateralne imunopatologije koja je često povezana sa neželjenom upalom.