Pacijenti sa autoimunim reumatskim oboljenjima, koja uključuju reumatoidni artritis i druge hronične poremećaje koji izazivaju upalu, imaju povećan rizik od infekcije SARS-CoV-2, kao i smrti usled teškog COVID-19. Mnogi pacijenti primaju antireumatske lekove koji modifikuju bolest (DMARD) za lečenje ovih stanja, ali ovaj tretman je povezan sa smanjenim odgovorom na vakcine protiv COVID-19.
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju da pacijenti koji primaju DMARD prime četvrtu dozu mRNK vakcine pored primarne serije od tri doze radi zaštite od COVID-19. radi zaštite od COVID-19. Nova studija koju su vodili istraživači Mass General Brighama sugeriše da je ova preporuka spasila živote i smanjila hospitalizacije među pacijentima u ovoj visokorizičnoj grupi. Rezultati su objavljeni u The Lancet Rheumatology.
Da bi sproveli svoju studiju, istraživači su koristili opservacione podatke iz zdravstvenog sistema Mass General Brigham kako bi uporedili reumatske pacijente koji su uzimali DMARD koji su primili četvrtu dozu mRNA vakcine sa onima koji nisu. Studija je obuhvatila podatke od 4.305 pacijenata. Otkrili su da su pacijenti koji su primili četvrtu dozu imali smanjenje rizika od infekcije za 41 posto i smanjenje prijema/smrti za 65 posto u poređenju sa onima koji nisu.
„Četvrta doza mRNA vakcine COVID-19 pruža značajnu zaštitu od bilo koje infekcije SARS-CoV-2 i teškog COVID-19 među pacijentima sa sistemskim autoimunim reumatskim oboljenjima koji koriste DMARD“, rekao je ko-korespondent autor Zachari Vallace, MD, MSc, of Odsek za reumatologiju, imunologiju i alergiju u Opštoj bolnici u Masačusetsu (MGH), jedan od osnivača sistema zdravstvene zaštite Mass General Brigham.
„Ove pacijente treba ohrabriti da budu u toku sa vakcinama protiv COVID-19 mRNA, uključujući pojačivače nakon serije primarne vakcinacije.
Od početka pandemije, istraživači iz Brigham and Vomen’s Hospital (BVH) i MGH su radili zajedno kako bi posvetili posebnu pažnju ovoj grupi pacijenata kako bi pronašli uvide koji bi mogli da pomognu u informisanju njihovog lečenja, kao i brige o široj populaciji pacijenata.
„Na samom početku pandemije, udružili smo snage da identifikujemo svakog pacijenta sa reumatskim oboljenjem sa COVID-om koji se vidi u našim ustanovama kako bismo mogli da pratimo njihov klinički tok i prikupljamo podatke iz anketa i krvi“, rekao je ko-dopisnik dr Džefri Sparks, dr. MMSc, odeljenja za reumatologiju, upale i imunitet u BVH. „Radeći zajedno, pronalazimo važne tragove koji bi mogli pomoći u boljoj zaštiti pacijenata od infekcije i teških bolesti.“