Mnogo pre COVID-19, poznato je da pranje i sterilizacija ruku pomaže u sprečavanju širenja infekcija kao što je grip, a higijenske prakse ruku su bile posebno važne u oblastima visokog rizika, kao što su bolnice. Dakle, bila je blagodat za javno zdravlje što je COVID-19 naglo povećao svest o higijeni ruku. Nova studija je takođe otkrila da je medijsko izveštavanje o pandemiji imalo uticaj.
Studija sa japanskog Univerziteta u Osaki stekla je jedinstven uvid u to kako su početak COVID-19 i medijsko izveštavanje o novom virusu podigli poštovanje higijene ruku sa 5% na preko 70% za nekoliko meseci. Istraživači studije su pratili da li je TV pokrivenost povezana sa takvom usklađenošću i tražili korelacije između higijene ruku i novopotvrđenih slučajeva COVID-19 i smrti. Njihov članak, „Uticaj vremena emitovanja televizije na ponašanje u skladu sa higijenom ruku tokom izbijanja COVID-19“, objavljen je u American Journal of Infection Control.
„Rutinski smo pratili upotrebu sterilizatora za ruke od strane posetilaca u bolnici u decembru 2019. zbog sezone gripa“, objašnjava glavni autor Daiichi Morii. „Tajming je upravo odgovarao početku pandemije. To nam je omogućilo da uporedimo poštovanje higijene ruku pre, tokom i posle početka.“ Kao još jedna istraživačka varijabla, TV pokrivenost je korišćena kao simbol stepena društvene zabrinutosti oko COVID-19 i posmatrala je njegovu korelaciju sa usklađenošću.
Posjetioci su posmatrani da vide da li su dobrovoljno koristili alkoholni sprej na rukama prilikom ulaska u bolničke prostorije. Tokom osnovnog perioda posmatranja u decembru 2019, samo 5,3% posmatranih posetilaca dezinfikovalo je ruke. 28. januara 2020. broj je skromno porastao na 7,6%. Zatim, kako se COVID-19 brzo pojavio, stvari su se dramatično promenile — usklađenost je porasla na skoro 70% do avgusta 2020. i ostala na 70%–75% do oktobra 2021. godine, pre nego što je postepeno opadala.
U isto vreme, istraživači su želeli da ispitaju kako je nivo društvene brige uticao na poštovanje higijene ruku. „Medijsko izveštavanje može imati snažan psihološki uticaj i uticati na zabrinutost javnosti“, primećuje koautor Asako Miura. „Tako smo pogledali vreme emitovanja koje pokriva COVID-19 na japanskom nacionalnom javnom TV emiteru, NHK, u regionu gde se nalazi bolnica. Vreme je naglo poraslo na 7,7 sati dnevno u maju 2020, a zatim je variralo u zavisnosti od infekcije trend“.
Istraživači su sproveli matematičke simulacije kako bi uparili TV pokrivenost sa usklađenošću i otkrili snažnu statističku korelaciju – dodatni sat izveštavanja vesti povećao je usklađenost sledećeg dana za oko 1%. Takođe su pratili trendove u novopotvrđenim slučajevima COVID-19 i smrtnim slučajevima, ali nisu našli nikakvu korelaciju sa poštovanjem higijene ruku.
Uprkos ogromnom povećanju poštovanja higijene ruku kada dođe do epidemije, i očiglednoj ulozi koju mediji igraju u tom pridržavanju, može doći do samozadovoljstva. Ljudi čuju ista upozorenja iznova i iznova, kao što autori primećuju, i umaraju se od njih. Stoga je potrebno više istraživanja o tome kako održati pozitivne uticaje koji se vide u ovoj studiji. To održavanje može dovesti do budućnosti sa manje zaraznih bolesti i čistim rukama.