Tokom pandemije COVID-19, 18,3% lekara je prijavilo posttraumatski stresni poremećaj

Tokom pandemije COVID-19, 18,3% lekara je prijavilo posttraumatski stresni poremećaj

Više od 18% lekara je prijavilo posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) tokom pandemije COVID-19, prema pregledu i meta-analizi objavljenoj na mreži 24. jula u JAMA Netvork Open.

Mihir Kamra, sa Univerziteta McMaster u Hamiltonu, Ontario, Kanada, i kolege su ispitali prevalenciju PTSP-a među lekarima tokom pandemije COVID-19 i ispitali varijacije zasnovane na demografskim i drugim varijablama u sistematskom pregledu i meta-analizi. Podaci su uključeni iz 57 studija sa 28.965 učesnika u 25 zemalja.

Istraživači su primetili procenjenu objedinjenu prevalenciju od 18,3% za PTSP. U 14 studija koje su izveštavale o seksu, žene lekari su imale veću verovatnoću da razviju PTSP (odnos šanse, 1,93). Mlađi lekari su prijavili manje PTSP-a u 10 studija koje su izveštavale o starosti. PTSP je bio najčešći među lekarima hitne pomoći u 13 studija koje su izveštavale o specijalnosti. U 16 studija koje su izveštavale o stadiju karijere (odnos šanse, 1,33) postoji veća verovatnoća da će pripravnici razviti PTSP nego oni koji su pohađali.

„Nalazi ove meta-analize i sistematskog pregleda sugerišu objedinjenu procenu lekarskog PTSP-a od 18% tokom pandemije COVID-19, što je brojka koja je veća od PTSP-a u opštoj populaciji ili ranije prijavljenih PTSP-a kod lekara pre pandemije“, pišu autori. „Visoka prevalencija PTSP-a sugeriše da promene na nivou sistema mogu biti indikovane kao podrška zdravlju lekara, što može uključivati podršku za dobrobit i specifične intervencije za ciljanje i ublažavanje osnovnih uzroka.“