Unapred koji će naučnicima pomoći da prate varijante koronavirusa kod divljih i domaćih životinja, istraživači navode da sada mogu otkriti izloženost virusu SARS-CoV-2 kod bilo koje životinjske vrste. Većina testova na antitela na koronavirus zahteva specijalizovane hemijske reagense za otkrivanje odgovora antitela domaćina na virus u svakoj testiranoj vrsti, što ometa istraživanje među vrstama.
Virus koji izaziva COVID-19 kod ljudi takođe inficira razne životinje, rekao je profesor patobiologije Univerziteta Ilinois Urbana-Šampen i virolog Jing Fang, koji je vodio novo istraživanje. Do sada je virus otkriven kod mačaka, pasa, glodara, jelena, majmuna i raznih domaćih životinja i životinja u zoološkim vrtovima. Virus takođe mutira u ovim domaćinima, što potencijalno dovodi do novih varijanti koje mogu ugroziti njihovo i ljudsko zdravlje.
„Hitno su potrebni visoko osetljivi i specifični dijagnostički reagensi i testovi za brzo otkrivanje i primenu strategija za prevenciju i kontrolu infekcije kod životinja“, napisali su istraživači u časopisu mSphere, gde su objavljena njihova otkrića.
Novi test na koronavirus fokusira se na antitela protiv proteina, nazvanog N-protein, koji je ugrađen u nukleokapsid virusa – strukturu koja se sastoji od proteina i nukleinskih kiselina sadržanih u virusnoj membrani. N-protein je bolja meta od virusnih proteina vezanih za membranu koji se obično koriste u testovima za odgovore antitela, rekao je Fang.
„N-protein je u većoj količini i očuvaniji je od proteina koji se koriste u većini testova“, rekla je ona. To znači da je struktura proteina konzistentnija među vrstama, što ga čini dobrom metom za testove na antitela svih vrsta.
Tim je koristio ELISA protokol za blokiranje zasnovan na N-proteinu za svoj test. Ova metoda uključuje oblaganje ELISA ploče sa N-proteinom, a zatim dodavanje uzorka seruma bilo koje životinje koja se testira. Ako je životinja zaražena koronavirusom, njen serum će sadržati anti-N-protein antitela, koja će se vezati za ploču obloženu N-proteinom.
Naučnici zatim operu ploču i dodaju sekundarno monoklonsko antitelo označeno biotinom koje cilja na N-protein. Ako je životinja pozitivna na infekciju koronavirusom, njena antitela će blokirati vezivanje sekundarnih antitela za N-protein. Ako životinja nije zaražena, monoklonska antitela će se vezati za obloženu ploču i generisati signal boje kada se na ploču dodaju određene hemikalije.
Istraživači su potvrdili svoj test koristeći uzorke različitih životinja sa poznatim statusom infekcije SARS-CoV-2, otkrivši da su testovi imali više od 97% osetljivosti i 98% specifičnosti. Dalji testovi na domaćim mačkama pokazali su da je test bio u stanju da otkrije infekciju u roku od sedam dana od izlaganja virusu.
Razvoj tačnih testova na korona virus među vrstama pruža koristan alat za terenski nadzor SARS-CoV-2 u životinjskim populacijama, pomažući naučnicima da identifikuju potencijalne nove rezervoare životinja za sprečavanje budućih izbijanja bolesti, rekao je Fang.