Tehnologija koja se koristi za pravljenje COVID vakcine može biti ključna za lečenje raka pankreasa

Tehnologija koja se koristi za pravljenje COVID vakcine može biti ključna za lečenje raka pankreasa

Istraživači sa Univerziteta u Kentakiju testiraju efikasnost vakcine koja bi mogla da leči rak pankreasa.

Kao jedna od 15 istraživačkih institucija širom zemlje koje učestvuju u novom kliničkom ispitivanju, UK HealthCare će testirati vakcinu, napravljenu istom tehnologijom sekvenciranja kao i COVID vakcina, kako bi pokušao da smanji ponavljanje raka pankreasa.

„Pacijentima sa karcinomom pankreasa potrebne su dodatne opcije lečenja. Rak pankreasa je jedan od karcinoma kod kojih smo malo napredovali, ako ih uopšte imalo, u poslednjih nekoliko decenija, tako da je ovo potencijalno veliki napredak“, rekao je dr Džozef Kim, šef hirurške onkologije u britanskom centru za rak Marki.

Da bi bili podobni za ispitivanje, pacijenti moraju da imaju tumor raka koji je resektabilan, što znači da se može ukloniti operacijom. To ograničava broj potencijalnih učesnika, rekla je Kim, jer se većina oblika raka pankreasa ne može ukloniti.

UK će upisati nekoliko pacijenata mesečno tokom ispitivanja, sa planom za ukupno 200 učesnika iz svih istraživačkih institucija.

Kada se ukloni, tumor se šalje u kompaniju u Evropi, Genentech, koja će izvršiti sekvenciranje DNK na tumoru kako bi stvorila individualizovanu vakcinu za svakog pacijenta. Ako je efikasna, vakcina će smanjiti ponovnu pojavu raka pankreasa.

„Čak i nakon uklanjanja, ujednačeno, veliki procenat pacijenata će imati recidiv bolesti“, rekao je Kim. „Postoje dodatna mesta bolesti koja jednostavno nisu vidljiva golim okom, nisu vidljiva sa svim fensi radiografskim studijama koje imamo. I tako bi vakcina ciljala ono što bismo nazvali okultnim ili skrivenim ćelijama raka.“

Ovaj konkretan model je testiran u prethodnom kliničkom ispitivanju da bi se utvrdilo da li je bezbedan za primenu, što se naziva ispitivanje prve faze. Sa uspešnim rezultatima, sada prelazi na ispitivanje druge faze, gde će se proučavati njegova efikasnost.

Za razliku od drugih oblika raka, pacijenti sa rakom pankreasa nemaju mnogo efikasnih opcija lečenja, što klinička ispitivanja čini skoro standardnim tretmanom. Kentaki ima drugu najveću stopu raka pankreasa među američkim državama, prema informacijama CDC-a.

„Naša grupa za rak pankreasa ovde je upravo objavila rad koji pokazuje da su ishodi za pacijente iz oblasti Apalačija gori od onih iz drugih oblasti Kentakija“, rekla je Kim.

„Pacijenti iz naših nerazvijenih, socijalnih, ekonomski ugroženih područja države ne dobijaju optimalnu negu. Pokazali smo u našoj nedavnoj studiji, kada su pacijenti primali standardne terapije – najbolju negu – da su kod pacijenata sa karcinomom pankreasa u Apalačima takvi dispariteti se izjednače, ili se ti dispariteti eliminišu“.

Kim je rekla da su druga ispitivanja do sada pokazala da su vakcine koje se koriste za lečenje raka kože bezbedne i efikasne. Rekao je da misli da će vakcine stvorene sekvenciranjem DNK postati glavni tretman raka.