Istraživačka grupa predvođena Univerzitetom u Kjotu razvila je prvi na svetu lek zasnovan na T-ćelijama ubicama iz pluripotentnih matičnih ćelija za lečenje COVID-19. Ovaj revolucionarni lek, još uvek u fazi razvoja, ima potencijal da značajno unapredi tretmane za pacijente koji su otporni na konvencionalne terapije zbog imunodeficijencije izazvane terapijom raka.
Novorazvijeni lek koristi T-ćelije ubice koje su izvedene iz embrionalnih matičnih ćelija (ES ćelija). Ove T-ćelije su specijalizovane da prepoznaju i ubijaju ćelije inficirane virusom. Ovo predstavlja značajan korak napred u borbi protiv COVID-19, posebno za pacijente sa oslabljenim imunološkim sistemom.
Univerzitet u Kjotu planira da sprovede klinička ispitivanja u saradnji sa Univerzitetom zdravlja Fudžita. Fokus će biti na pacijentima sa imunodeficijencijom zbog prethodnih terapija raka, koji su u velikoj meri pogođeni COVID-19 i često ne reaguje na standardne tretmane.
Vođa tima, Hiroši Kavamoto, direktor Instituta za život i medicinske nauke u Kjotu, izjavio je: „Iako je COVID-19 postao manje opasan za mnoge ljude, još uvek predstavlja značajnu pretnju za određene pacijente. Naš cilj je da razvijemo terapiju koja će biti efikasna i za njih.“
Kavamotov tim, u kojem su uključeni i Univerzitet u Osaki i Nacionalni centar za zdravlje i razvoj dece, ističe da je još uvek potrebno dodatno istraživanje pre nego što se lek može primeniti na pacijentima. Međutim, rane studije pokazuju obećavajuće rezultate.
Osim lečenja COVID-19, tim veruje da ova tehnologija može imati primenu i u borbi protiv drugih smrtonosnih virusnih bolesti, što dodatno potencira njen značaj u medicinskom istraživanju i terapiji.
Ovaj novi lek zasnovan na T-ćelijama ubice predstavlja značajan napredak u lečenju COVID-19 i može imati široku primenu u borbi protiv različitih virusnih bolesti. Očekuje se da će dalja istraživanja i klinička ispitivanja potvrditi efikasnost i sigurnost ove inovativne terapije.