Multiinstitucionalni tim istraživača na čelu sa Upravom za veterane Vajt reke Džankšn (VA), uključujući Vest Haven VA i Palo Alto VA, analizirao je podatke o elektronskim zdravstvenim kartonima od više od 5,9 miliona veterana – koji obuhvataju obe pre pandemije (mart 2018–februar 2020) i periode pandemije (mart 2020–februar 2022)―da biste otkrili nijansirane uvide o uticaju COVID-19 na stope mortaliteta.
Dok su se prethodne studije prvenstveno oslanjale na zbirne podatke, ovo istraživanje – objavljeno u Međunarodnom časopisu za epidemiologiju – ponudilo je jedinstvenu perspektivu fokusirajući se na podatke na nivou pojedinca kako bi pružilo dragocene informacije koje mogu bolje pripremiti SAD za buduće pandemije.
Istraživači su uporedili razliku između očekivane i uočene stope smrtnosti, poznate kao „višak mortaliteta“, kao i stvarne (ili apsolutne) stope viška mortaliteta između grupa da bi utvrdili relativne razlike.
Dok su stariji odrasli i oni sa višestrukim zdravstvenim stanjima iskusili najveću stopu smrtnih slučajeva iznad onoga što bi se inače moglo predvideti, apsolutni broj smrtnih slučajeva bio je veći u mlađim starosnim grupama i zdravijim pojedincima nego u starijoj starosnoj grupi odraslih. To je zato što je veći deo stanovništva SAD mlađi i zdraviji.
Upoređujući stope viška mortaliteta u ranjivim populacijama, istraživači su otkrili da pacijenti sa demencijom pokazuju najviše relativne stope mortaliteta, ali najveći broj smrtnih slučajeva je kod onih koji imaju dijabetes. Opet, to je zato što postoji veliki broj ljudi koji imaju dijabetes. Nasuprot tome, pacijenti sa metastatskim karcinomom nisu pokazali višak mortaliteta tokom početnih godina pandemije, verovatno zbog zaštitnih mera koje je preduzela ova grupa ili zbog masovnog maskiranja koje je primenjeno, koje ih je štitilo od zaraznih bolesti u širem smislu.
Istraživači su takođe otkrili da potpuno vakcinisani pojedinci nisu imali veću smrtnost, što dodatno podržava zaštitni uticaj vakcinacije.
Bilo je dokaza o višku smrtnosti čak i nakon što su slučajevi COVID-19 uklonjeni iz analize. Ovo sugeriše da su faktori izvan COVID-19, kao što su poremećaji u nezi, doprineli višku smrtnosti tokom pandemije.
Analizom i apsolutnih i relativnih mera viška mortaliteta, nalazi mogu pomoći kreatorima politike, zdravstvenim radnicima i istraživačima u određivanju kako da alociraju resurse u zdravstvenoj krizi kako bi se pružila najbolja zaštita za različite segmente stanovništva.