Studija otkriva povećane stope smrtnosti trudnica među manjinskim grupama tokom pandemije

Studija otkriva povećane stope smrtnosti trudnica među manjinskim grupama tokom pandemije

Nedavna studija, predvođena vanrednom profesorkom Claire E. Margerison sa Univerziteta u Mičigenu i objavljena u American Journal of Public Health, otkrila je značajne razlike u stopama smrtnosti trudnica među manjinskim rasnim i etničkim grupama tokom pandemije COVID-19 u Sjedinjenim Državama. Nalazi pokazuju da su trudnice i nove majke iz manjinskih zajednica imale disproporcionalno veće stope smrtnosti u poređenju sa ne-Hispanskim belkinjama.

Istraživački tim je analizirao podatke o rođenjima i smrtnim slučajevima u SAD od 2018. do 2021. godine. Otkriveno je da su smrtni slučajevi povezani sa trudnoćom porasli između 30% i 60% tokom prve godine pandemije (2019-2020), dok su akušerski smrtni slučajevi porasli za dodatnih 31% u 2021. godini. Dr. Margerison naglašava da su ove ukupne brojke prikrile nesrazmeran porast smrtnosti među minoritizovanim grupama.

Posebno su alarmantni podaci koji ukazuju na povećanje smrtnih slučajeva povezanih sa trudnoćom usled droga, ubistava i samoubistava među Hispanoamerikancima, ne-Hispanskim američkim Indijancima i domorodcima Aljaske (AI/AN), kao i azijskim Amerikancima. Ove smrti su klasifikovane kao „povezane sa trudnoćom“ ako je žena bila trudna u vreme smrti ili neposredno pre.

Dr. Margerison ističe da pandemija COVID-19 može biti faktor koji je dodatno pogoršao postojeće nejednakosti, zbog povećanog nedostatka pristupa preventivnoj nezi, nasilja u porodici, psihosocijalnog stresa, nezaposlenosti i finansijskih problema.

Studija ukazuje na potrebu za specifičnim pristupima i intervencijama koje se bave upotrebom supstanci, mentalnim zdravljem i nasiljem među intimnim partnerima, posebno fokusirajući se na životna iskustva trudnica i majki posle porođaja. Dr. Margerison naglašava važnost uklanjanja strukturnih barijera uzrokovanih rasizmom i kolonijalizmom kako bi se poboljšalo zdravlje i sigurnost trudnica iz manjinskih zajednica.

Ovi nalazi podvlače hitnost poboljšanja pristupa kvalitetnoj hitnoj i nehitnoj zdravstvenoj zaštiti, kao i unapređenja osnovnih pogodnosti koje štite trudnice i nove majke od neakušerskih uzroka smrtnosti.