Povratak teškog akutnog respiratornog sindroma koronavirusa 2 (SARS-CoV-2) se javlja sličnom brzinom za one koji primaju i ne primaju oralni antivirusni tretman i za one koji primaju nirmatrelvir/ritonavir ili placebo, prema istraživanju objavljenom u izdanju od 22. decembra Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti, nedeljni izveštaj o morbiditetu i mortalitetu.
Dallas J. Smith, Pharm.D., iz CDC-a u Atlanti, i njegove kolege pregledali su studije o povratku SARS-CoV-2 objavljene od 1. februara 2020. do 29. novembra 2023., kako bi poboljšali trenutno razumevanje povratka. Sedam studija je ispunilo kriterijume za uključivanje: jedno randomizovano ispitivanje i šest opservacionih studija, koje su upoređivale rebound za one koji su primali i ne primali antivirusni tretman. Istraživači nisu primetili značajne razlike u stopama povratka za one koji su primali u odnosu na one koji nisu primali terapiju u četiri studije, uključujući randomizovano ispitivanje. Ambulantni pacijenti koji su iskusili oporavak nisu bili hospitalizovani ili umrli.
Patrick R. Harrington, Ph.D., iz američke Uprave za hranu i lekove u Silver Springu, Merilend, i kolege su ispitali izlučivanje virusne RNK iz dve faze 2/3 placebo kontrolisane, randomizovane studije nirmatrelvira/ritonavira da bi ispitale ulogu tretman za oporavak COVID-19. Istraživači su otkrili da su pacijenti koji su primali nirmatrelvir/ritonavir ili placebo imali slične stope izlučivanja RNK SARS-CoV-2 na osnovu nivoa virusne RNK u nazofaringealnom delu od 5. dana (kraj lečenja) do 10. ili 14. dana. 8,4 procenta primalaca nirmatrelvira/ritonavira i 5,9 do 6,5 procenata primaoca placeba među onima sa virološkim odgovorom do 5. dana.
„Ovi nalazi podržavaju FDA-ovo određivanje bezbednosti i efikasnosti nirmatrelvira/ritonavira kod pacijenata koji ispunjavaju uslove sa visokim rizikom od teškog COVID-19“, pišu Harington i njegove kolege.