Smrtni slučajevi koji se mogu izbeći tokom COVID-19 povezani sa hroničnim nedostatkom osoblja

Smrtni slučajevi koji se mogu izbeći tokom COVID-19 povezani sa hroničnim nedostatkom osoblja

Nova studija objavljena u Međunarodnom časopisu za sestrinske studije pokazala je da je veća vjerovatnoća da će osobe sa COVID-19 umrijeti u bolnicama koje su imale hronični nedostatak osoblja prije pandemije. Ova studija je jedna od prvih koja je dokumentovala kontinuirane opasnosti po javno zdravlje dopuštanja tolikom broju američkih bolnica da racionišu sestrinsku negu nedostatkom osoblja za medicinske sestre.

Studija, koju su sproveli istraživači u Centru za zdravstvene ishode i istraživanje politike (CHOPR) na Univerzitetu u Pensilvaniji School of Nursing (Penn Nursing) objašnjava zašto su stope smrtnosti od COVID-19 varirale u američkim bolnicama.

„U 2020. godini, otprilike jedna od tri osobe koje su bile hospitalizovane sa COVID-19 umrlo je u roku od 30 dana od prijema. Naša studija je otkrila da je verovatnoća preživljavanja pojedinaca bila povezana sa ulaganjima bolnica u medicinske sestre pre pandemije – u smislu zapošljavanja dovoljan broj RN-a, zapošljavaju medicinske sestre sa osnovnom obrazovnom pripremom i održavaju povoljno radno okruženje“, rekla je glavna autorka Karen Lasater, dr.

Istraživači su proučavali rezultate preko 87.000 pacijenata Medicare primljenih sa COVID-19 od aprila do decembra 2020. u 237 bolnica opšte akutne nege u Njujorku i Ilinoisu.

„Ovi nalazi pokazuju da su resursi bolničkih medicinskih sestara kamen temeljac spremnosti za vanredne situacije javnog zdravlja koje treba dobro finansirati u uobičajenim vremenima kako bi bolnice bile spremne za hitne slučajeve poput sledeće pandemije“, rekla je viši autor dr Linda Aiken. D., RN, profesor medicinskih sestara i osnivački direktor CHOPR-a.

„U interesu javnosti je da se uspostave državne i savezne politike koje garantuju minimalan bezbedan standard bolničkih medicinskih sestara u svakom trenutku“, rekao je Lasater. „Rad našeg tima pokazuje da su bolnice u SAD već imale hronični nedostatak osoblja pre pandemije, a osoblje se pogoršalo tokom pandemije.

Studija je predvidela da ako su bolnice zapošljavale medicinske sestre u proseku sa 4 pacijenta po medicinskoj sestri u medicinsko-hirurškim jedinicama pre pandemije (umesto uočenog proseka od 5,6 pacijenata po medicinskoj sestri), hiljade smrtnih slučajeva nakon hospitalizacija COVID-19 moglo bi imati bio sprečen. Ovi nalazi istraživanja poklapaju se sa inicijativama politike u obe studijske države (Njujork, Ilinois) koje bi zahtevale da bolnice imaju dovoljno medicinskih sestara za bezbednu negu pacijenata.

Studiju je sproveo Centar za zdravstvene ishode i istraživanje politike na Univerzitetu u Pensilvaniji.