Vakcinacija protiv COVID-19 štiti ljude sa rakom krvi

Vakcinacija protiv COVID-19 štiti ljude sa rakom krvi

Ljudi koji pate od raka krvi često imaju slab imuni sistem, što ih dovodi u veći rizik da se ozbiljno razbole od COVID-19. Štaviše, neke terapije raka dovode do toga da ovi pacijenti formiraju malo ili nimalo antitela protiv SARS-CoV-2 nakon vakcinacije protiv COVID-19. Međutim, vakcinacija može aktivirati i takozvane T ćelije, koje su posebno odgovorne za dugotrajni imuni odgovor, objavljeno u časopisu Nature Cancer.

Tim koji predvode lekari dr Andrea Kepler-Hafkemajer i dr Kristin Grejl sa Medicinskog centra Univerziteta u Frajburgand virolog, prof. Oliver T. Kepler sa LMU u Minhenu, sada je detaljno okarakterisao tok imunog odgovora pacijenata tokom nekoliko meseci sa rakom krvi koji je primio ukupno tri vakcinacije protiv COVID-19. Rezultati omogućavaju da se napravi zaključak o zaštiti koju vakcinacija pruža ovim pacijentima od ozbiljne bolesti od SARS-CoV2.

Snažan odgovor T ćelija na vakcinaciju protiv COVID-19

Studija se fokusirala na pacijente sa dve vrste raka krvi: limfom B-ćelija i multipli mijelom. „Naši rezultati pokazuju da su skoro svi učesnici studije imali jak odgovor T ćelija na vakcinaciju protiv COVID-19“, objašnjava dr Andrea Kepler-Hafkemajer.

„Ovo bi mogao biti jedan od razloga zašto se ispostavilo da su probojne infekcije bile blage do umereno teške čak i kod učesnika studije koji nisu mogli da formiraju nikakva specifična antitela nakon vakcinacije zbog terapije“, dodaje dr Kristin Grejl. Glavni istraživači i vodeći autori redovno brinu o pacijentima koji boluju od raka krvi u Odeljenju za medicinu I Medicinskog centra – Univerziteta u Frajburgu.

Istraživačka grupa koju vodi prof. Oliver T. Kepler specijalizovana je ne samo za analizu koncentracije antitela nakon vakcinacije, već i njihovog kvaliteta. Ovo posebno zavisi od jačine veza između antitela i virusnog šiljka proteina. Pored toga, sposobnost antitela da neutrališu različite varijante SARS-CoV-2 u ćelijskim kulturama igra glavnu ulogu.

Kao sledeći korak, naučnici su uporedili količinu i kvalitet antitela i odgovora T ćelija na šik protein među pacijentima sa rakom krvi i zdravim učesnicima studije nakon dve i tri vakcinacije protiv COVID-19.

Visokokvalitetna antitela protiv različitih varijanti SARS-CoV-2

Studija je otkrila da pacijenti koji mogu da formiraju antitela imaju tendenciju da proizvode antitela posebno visokog kvaliteta. Nakon druge vakcinacije, oni su već u stanju da neutrališu i na taj način deaktiviraju različite varijante SARS-CoV-2. Ova sposobnost je znatno izraženija kod ove grupe pacijenata nego kod vakcinisanih zdravih ljudi.

„Vakcinacija protiv virusa COVID-19 može da stvori veoma širok antivirusni imunitet—uključujući veoma moćna neutralizujuća antitela—kod pacijenata sa različitim tipovima raka krvi. Shodno tome, višestruke doze vakcine se mogu preporučiti za pacijente sa B-ćelijskim limfomom ili multiplim mijelomom bez prekida terapije,“ rezimira prof. Oliver T. Kepler.