Kovid-19 je smanjio globalni životni vek za skoro dve godine kada je besneo od 2019. do 2021. godine, izbrisavši deceniju napretka, saopštila je u petak Svetska zdravstvena organizacija.
„Pandemija Covid-19 preokrenula je trend stalnog povećanja očekivanog životnog veka pri rođenju i zdravog životnog veka pri rođenju“, saopštila je zdravstvena agencija UN.
Očekivani životni vek u svetu pao je za 1,8 godina na 71,4 godine, na istom nivou kao i 2012, prema godišnjoj studiji Svetske zdravstvene statistike.
Količina vremena koje prosečna osoba može da očekuje da će živeti u dobrom zdravlju pala je za 1,5 godinu na 61,9 godina u 2021. – takođe na nivou iz 2012. godine, kaže studija.
Uticaj je bio čak i gori od nalaza studije koju je objavio Lancet u januaru, u kojoj se navodi da je prosečan životni vek pao za 1,6 godina tokom pandemije.
Istraživači za tu studiju rekli su da je Covid-19 imao „dublji uticaj“ na očekivani životni vek nego bilo koji drugi događaj u poslednjih pola veka.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da brojke naglašavaju važnost globalnog sporazuma o bezbednosti od pandemije o kome se pregovara u Ženevi „da bi se ojačala globalna zdravstvena bezbednost, ali da bi se zaštitila dugoročna ulaganja u zdravstvo i promovisala jednakost unutar i između zemalja“.
Istraživači Lanceta procenjuju da je Covid-19 izazvao 15,9 miliona viška smrtnih slučajeva tokom 2020-2021, bilo zbog virusa ili poremećaja zdravstvenih sistema povezanih sa pandemijom.
Studija SZO kaže, međutim, da očekivani životni vek nije opao na isti način širom sveta.
Amerika i jugoistočna Azija su bile najteže pogođene regije, gde je očekivani životni vek pao za oko tri godine, navodi se u saopštenju.
Najmanje je pogođen zapadni Pacifik, gde je očekivani životni vek pao za samo 0,1 godinu.