Pandemija COVID-19 uticala je na skoro svaki deo života ljudi. Karantin, socijalno distanciranje, društveni poremećaji i stalno menjajući, neizvesni pejzaž pravila i ograničenja i varijanti stvorili su stres i izolaciju koji su uticali na mentalno zdravlje miliona Amerikanaca.
Sada, u novoj studiji od skoro 136.000 pacijenata iz Intermountain Health-a u Solt Lejk Sitiju, istraživači su otkrili da su simptomi depresije i težina depresije značajni među svim pacijentima u studiji, bez obzira da li su zaraženi COVID-19 ili ne.
U studiji, čiji su rezultati predstavljeni na naučnoj sesiji Američkog kardiološkog koledža 2023. u Nju Orleansu 4. marta, istraživači Intermountain-a su otkrili da su simptomi depresije značajno porasli tokom pandemije, pri čemu je više od polovine svih pacijenata prijavilo određeni stepen klinički- relevantni simptomi depresije.
„Nije bilo važno da li je pacijent pozitivan ili negativan na virus. Otkrili smo povećane stope depresije i ozbiljnosti depresije širom sveta“, rekla je Heidi T. Mai, dr., kardiovaskularni epidemiolog u Intermountain Health-u i glavni istraživač studija. „Pošto loše mentalno zdravlje može da utiče na hronične bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti, skrining i lečenje mentalnog zdravlja je kritičan deo svakog ukupnog procesa nege pacijenata trenutno. To će pomoći pacijentima u ovom trenutku i zaštititi njihovo buduće zdravlje.“
U studiji Intermountain, istraživači su pregledali 135.864 pacijenata koji su završili svoj prvi Upitnik za zdravstvenu negu pacijenata-9 (PHK-9), koji se koristi za skrining depresije, u okruženju primarne zdravstvene zaštite od 1. januara 2016. do 20. aprila 2022. godine.
Zatim su pogledali kako ti rezultati, koji kategorišu depresiju pacijenata u nikakvu (< 10), blagu (10–14), umerenu (15–19) i tešku (> 20), tokom vremena.
Istraživači su otkrili značajno povećanje rezultata PHK-9, pri čemu je srednji rezultat PHK-9 porastao za 1,5 poena.
Takođe su otkrili da je pre pandemije oko 45% pacijenata prijavilo određeni stepen depresije. Počevši od 2021. godine, to se promenilo na 55% pacijenata koji pokazuju bar određeni stepen depresije. Nije bilo značajne razlike u rezultatima među pozitivnim i negativnim pacijentima na COVID.
Depresija, anksioznost, stres i PTSP su povezani sa višim stopama visokog krvnog pritiska i višim nivoima kortizola, što može dovesti do nakupljanja kalcijuma u arterijama, metaboličke bolesti i bolesti srca, prema CDC-u.
„Znamo da je depresija faktor rizika za hronične bolesti, pa je s obzirom na ove nalaze zaista važno ublažiti neke od efekata depresije kako bi ovi pacijenti mogli da vode zdravije i srećnije živote upravo sada i u budućnosti“, rekla je dr Mej.