Novo istraživanje istražuje odnos između crevnog mikrobioma i ozbiljnosti COVID-19, posebno koncentrišući se na prisustvo gljivičnih organizama u mikobioti. Istraživači su otkrili da postoji veza između gljivičnih organizama i težine COVID-19.
Studija je uporedila pacijente sa i bez COVID-19 kako bi proučila nivoe određenih gljivičnih organizama u njihovim gastrointestinalnim traktima. Uključeni su bili pacijenti sa teškim, umerenim i bez COVID-19.
Rezultati su pokazali da su pacijenti sa COVID-19 imali više gljivičnih organizama u crevima u poređenju sa kontrolnom grupom. Takođe su imali povećane nivoe antitela na određene gljive u krvi, što ukazuje na imuni odgovor.
Dalja istraživanja su sprovedena na miševima, uključujući eksperimente u kojima su miševi kolonizovani gljivicama iz uzoraka pacijenata sa COVID-19. Ispostavilo se da su ovi miševi pokazali različit imuni odgovor u odnosu na miševe koji nisu bili kolonizovani ovim gljivicama, uključujući povećanu prisutnost neutrofila i druge markere upale.
Proučavane gljivice, kao što su Candida i S. cerevisiae, bile su povezane sa ozbiljnošću COVID-19. Ove gljive su bile uobičajene u crevima pacijenata sa COVID-19, i njihov rast je bio povezan sa težim oblikom bolesti.
Ova studija sugeriše da raznolikost u mikobioti može doprineti preteranoj inflamatornoj reakciji koja se primećuje u teškim slučajevima COVID-19. Iako postoje ograničenja u vezi sa veličinom uzorka i vremenom sprovođenja studije, ovi nalazi otvaraju mogućnost daljeg istraživanja o vezi između gljivičnih organizama i težine COVID-19.
Osim toga, postoji potencijal za buduće istraživanje o tome kako se sastav mikobiote može uticati na rizik od težeg COVID-19 i da li bi se promenom mikobiote mogli smanjiti rizici povezani sa ovom infekcijom.