Odgovori T-ćelija utiču na ishode pacijenata sa pneumonijom SARS-CoV-2, otkriva studija

Odgovori T-ćelija utiču na ishode pacijenata sa pneumonijom SARS-CoV-2, otkriva studija

Istraživači Northvestern Medicine identifikovali su različite odgovore T-ćelija povezane sa ishodima pacijenata kod nevakcinisanih osoba sa teškom SARS-CoV-2 pneumonijom, prema nalazima objavljenim u Nature Immunology.

Tokom pandemije COVID-19, teška pneumonija izazvana virusom SARS-CoV-2 bila je vodeći uzrok produžene respiratorne insuficijencije i smrtnosti, kao što je pokazano u prethodnom radu naučnika iz Northvestern Medicine.

„Ono što smo videli tokom COVID-19 koje je bilo prilično neobično je da je mnogo ovih pacijenata sa SARS-CoV-2 pneumonijom bilo na respiratoru 14 dana ili čak duže, što je za nas bilo prilično iznenađujuće. Obično kada ljudi dobiju upalu pluća, oni dolaze u intenzivnu negu i tamo su tri ili četiri dana na respiratoru“, rekla je Luisa Morales-Nebreda, MD, ’17 GME, docent medicine na Odeljenju za plućnu i kritičnu negu i viši autor studije.

Ovo je podstaklo Morales-Nebredu i njen tim da bolje razumeju kako se T-ćelije u plućima ponašaju drugačije kod pacijenata sa SARS-CoV-2 pneumonijom u poređenju sa pneumonijom izazvanom drugim respiratornim patogenima i kako ovi imuni odgovori određuju povoljne ili loše ishode pacijenata.

„T-ćelije su jedne od glavnih imunih ćelija koje pomažu pacijentima da se zaštite od upale pluća. Počeli smo da kopamo o tome kako se T-ćelije specifične za pluća razlikuju u različitim uzrocima pneumonije i da naučimo sve što možemo iz broja i fenotipa T -ćelije u plućima njihov antigenski cilj i da li je to u korelaciji sa kliničkim ishodom kod pacijenata,“ rekao je Morales-Nebreda, koji je takođe član Sveobuhvatnog centra za rak na Univerzitetu Robert H. Lurie;

U studiji, naučnici su izvršili masovno sekvenciranje RNK i sekvenciranje receptora T-ćelija (TCR) kako bi proučavali T-ćelije u skoro 400 uzoraka plućne tečnosti od 273 pacijenta sa teškom upalom pluća, uključujući nevakcinisane pacijente sa SARS-CoV-2 ili sa respiratornom insuficijencijom. nije uzrokovana upalom pluća.

U T-ćelijama pacijenata sa SARS-CoV-2 pneumonijom koji su se oporavili, istraživači su otkrili povećanu aktivaciju signalnih puteva interferona, puteva koji pomažu proteinima interferona da aktiviraju imuni sistem u borbi protiv infekcije i bolesti.

Međutim, kod T-ćelija pacijenata koji su umrli od SARS-CoV-2 pneumonije, istraživači su primetili povećanu aktivaciju NF-kappa-B puta, signalnog puta koji indukuje aktivaciju i diferencijaciju inflamatornih imunih ćelija.

Pored toga, T-ćelije iz pluća pacijenata koji su se oporavili od SARS-CoV-2 pneumonije su verovatnije ciljali strukturne proteine (proteine šiljaka i nukleokapsida) na virusu SARS-CoV-2, u poređenju sa ciljanjem nestrukturnih proteina ( ORF1ab), prema autorima.

„Ovo dovodi do koncepta da li T-ćelije izazvane različitim delovima virusa dovode do boljih ili lošijih ishoda“, rekao je Morales-Nebreda. „Vakcine su zasnovane na šiljastim proteinima, a na terenu je postojala misao da treba da težimo da proširimo ćelijski imunitet uključivanjem drugih imunogena u vakcine protiv korona virusa sledeće generacije, tako da mislim da ovo takođe može pomoći u informisanju o tome.

Istraživači su takođe identifikovali podskup receptora T-ćelija nastalih kao odgovor na različite etiologije pneumonije koje su povezane sa preživljavanjem, što sugeriše da ovi imunološki korelati zaštite mogu biti obećavajući terapeutski ciljevi, rekao je Morales-Nebreda.

„Ovo znanje se može prevesti u pronalaženje boljih farmakoterapija koje mogu posebno ciljati ove puteve i smanjiti neke od ove neprekidne upale koja dovodi do teže upale pluća“, rekao je Morales-Nebreda.