Najveći okrug u Pekingu apeluje na stanovnike da ostanu kod kuće kako broj slučajeva COVID-a raste

Najveći okrug u Pekingu apeluje na stanovnike da ostanu kod kuće kako broj slučajeva COVID-a raste

Najmnogoljudniji okrug Pekinga pozvao je stanovnike da ostanu kod kuće u ponedeljak, produžavajući zahtev od vikenda pošto je u gradu povećan broj slučajeva COVID-19, pri čemu su mnoga preduzeća zatvorena, a škole u ​​toj oblasti menjaju nastavu onlajn.

Na nacionalnom nivou, broj novih slučajeva je ostao stabilan u nedelju blizu vrhunca u aprilu dok se Kina bori sa epidemijama u gradovima širom zemlje, od Džengdžoua u centralnoj provinciji Henan do Guangdžoua na jugu i Čongkinga na jugozapadu.

Ipak, Kina pokušava da ublaži uticaj mera obuzdavanja koje otežavaju privredu i frustriraju stanovnike koji su zasićeni blokadama, karantinom i drugim poremećajima, čak i dok ponavlja svoju posvećenost svom pristupu bez COVID-a.

U nedelju su gradski zvaničnici Pekinga pozvali stanovnike prostranog okruga Čaojang – u kojem živi skoro 3,5 miliona ljudi, kao i ambasada i kancelarijskih kula – da ostanu kod kuće u ponedeljak.

„Broj slučajeva otkrivenih van karantina trenutno se ubrzano povećava i postoje skriveni rizici prenošenja sa više mesta“, rekao je Liu Sjaofeng, zamenik direktora pekinškog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, na brifingu za medije.

„Pritisak na Peking se dodatno povećao“, rekao je on.

Kineska prestonica prijavila je 621 novu infekciju u subotu, u odnosu na 515 dan ranije. Od 15 časova u nedelju je dodao još 516 novih infekcija.

Vlasti su takođe saopštile da je 87-godišnji Pekingin postao prvi zvanični smrtni slučaj od COVID-19 u zemlji od 26. maja, čime je broj umrlih od korona virusa u Kini porastao na 5.227.

Mnogi stanovnici Pekinga su se tokom vikenda opskrbili hranom, a neke službe dostave su imale kašnjenja.

Roditeljima u međunarodnim školama u okrugu Čaojang rečeno je da će nastava biti onlajn sledeće nedelje. „Kako se COVID-19 proširio na više mesta i sa složenim lancima prenosa, škole u ​​okrugu Čaojang će preći na onlajn učenje“, navodi se u jednom takvom obaveštenju.

Frizerima u susednom okrugu Dongčeng takođe je rečeno da zatvore.

Kina je u nedelju prijavila 24.435 novih infekcija COVID-19 za 19. novembar, što je neznatno manje u odnosu na 24.473 dan ranije, ali blizu maksimuma zabeleženih u aprilu, kada je Šangaj, najveći kineski grad, bio usred izbijanja zaraze i iscrpljivanja dvomesečne izolacije.

Dok su zvanični podaci o infekcijama niski prema globalnim standardima, Kina pokušava da iskorijeni svaki lanac infekcije, čineći ga izvanrednim skoro tri godine nakon pandemije.

Guangdžou, teško pogođen južni grad sa skoro 19 miliona ljudi, prijavio je 8.434 nove lokalno prenosive infekcije, što je manje u odnosu na 8.713 dan ranije.

Zvaničnici su rekli da će okrug Panju u ponedeljak nastaviti osobnu školu za učenike osnovnih i srednjih škola, dok se onlajn nastava nastavlja u sedam od 11 gradskih okruga.

Pod nizom mera koje su predstavljene ovog meseca, kineske zdravstvene vlasti su tražile ciljanije mere za ograničavanje COVID-19, što je izazvalo nadu investitora u značajnije ublažavanje čak i kada se Kina suočava sa svojom prvom zimom u borbi sa visoko prenosivom varijantom Omicron.

Međutim, mnogi analitičari očekuju da će takva promena početi tek u martu ili aprilu, s tim da vlada tvrdi da potpisna politika predsednika Si Đinpinga bez COVID-a spašava živote.

Stručnjaci upozoravaju da potpuno ponovno otvaranje zahteva velike napore za jačanje vakcinacije i promenu poruka u zemlji u kojoj se i dalje strahuje od bolesti.

Pipls dejli, zvanični list vladajuće Komunističke partije, upozorio je u nedelju da bi se pandemija mogla proširiti zbog mutacija i sezonskih faktora.

„Situacija kontrole pandemije je teška. Moramo zadržati uverenje da ćemo pobediti, odlučno prevazići probleme kao što su nedovoljno razumevanje i nedovoljna priprema“, navodi se u uvodniku.