U svom kontinuiranom radu na ograničavanju uticaja COVID-19, istraživači sa Univerziteta Emori su, po prvi put na neljudskim primatima, proučavali kako modulacija signalizacije interferona tipa 1 (IFN-I), jedne od inicijalnih odbrana tela od infekcije, utiče na replikaciju virusa SARS-CoV-2 i napredovanje bolesti. Nalazi, koji su objavljeni u Science Immunologi, pokazuju kritičnu ulogu IFN-I u infekciji SARS-CoV-2 i mogli bi pomoći u razvoju novih strategija lečenja za COVID-19.
Viši autor dr Mirko Paiardini, predvodio je studiju koja je pokazala, iako su rani antivirusni odgovori IFN-I ključni za obuzdavanje replikacije SARS-CoV-2, prekomerna signalizacija IFN-I doprinosi hiperinflamaciji kod rezus makaka. Ova životinjska vrsta je kritičan model za proučavanje blage/umerene bolesti COVID-19 i pomaže istraživačima da otkriju informacije za ograničavanje uticaja virusa, koji SZO COVID-19 kontrolna tabla navodi kao skoro 767 miliona slučajeva i skoro 7 miliona smrtnih slučajeva.
„Naš nalaz potvrđuje koliko je kritično sprečiti ili brzo lečiti prekomernu upalu, koja se smatra glavnim uzrokom teškog COVID-19“, kaže Paiardini. On je šef odseka za mikrobiologiju i imunologiju u Nacionalnom istraživačkom centru za primate Emori (EPC), profesor patologije i laboratorijske medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Emori i u Centru za vakcinu Emori, kodirektor u Emori centru za istraživanje AIDS-a i glavni glavni istraživač ERASE-HIV-a Martin Delanei Collaboratori for HIV Cure Research.
U bliskoj saradnji sa Paiardinijem na ovoj studiji radili su Steve Bosinger, Ph.D., koautori Elise Viok, Timothi Hoang, Ph.D., i Amit Upadhiai, Ph.D., i R. Paul Johnson, MD. Bosinger je direktor EPC jezgra za genomiku neljudskih primata i docent na Odeljenju za patologiju i laboratorijsku medicinu Medicinskog fakulteta Emori. Džonson je direktor EPC-a
Istraživači su koristili mutiranu verziju interferona (IFNmod) da modulišu signalizaciju IFN-I kod rezus makaka pre i tokom akutne infekcije SARS-CoV-2. Njihovi rezultati su pokazali da je tretman IFNmod-om oslabio antivirusnu i inflamatornu ekspresiju gena i doveo do nižih nivoa inflamatornih citokina, supstanci koje deluju na druge ćelije, u donjim disajnim putevima i smanjene patologije pluća.
„Takođe smo bili iznenađeni kada smo otkrili da je IFNmod tretman imao dubok uticaj na SARS-CoV-2 virusno opterećenje, sa 3.000 puta smanjenjem virusnog opterećenja u donjim disajnim putevima tretiranih životinja“, kaže Viok.
Istraživački tim posvećuje ovu naučnu publikaciju u znak sećanja na prvog autora Hoanga čija su posvećenost ovom projektu i naučnim otkrićima bili presudni u pokretanju ove studije napred. Hoang je upamćen po svojoj inteligenciji, nagonu i ljubavi prema nauci, kao i svim životima koje je dotakao tokom svoje kratke, ali upečatljive karijere.
Istraživanje objavljeno u ovom izdanju delimično je podržano od strane Nacionalnog instituta za zdravlje, uključujući Kancelariju direktora, Univerzitet Emori, Fast Grants, privatnu fondaciju, Nemačku istraživačku fondaciju i nemačko savezno ministarstvo za istraživanje i obrazovanje.