Milioni pacova u Njujorku mogli bi da imaju Covid-19

Milioni pacova u Njujorku mogli bi da imaju Covid-19

Čuveni pacovi koji napadaju Njujork Siti su podložni infekciji višestrukim sojevima SARS-CoV-2, virusa koji izaziva Covid-19, otkrili su istraživači sa Univerziteta u Misuriju nakon analize pacova uhvaćenih na različitim lokacijama u blizini gradske kanalizacije tokom tri meseca 2021.

Rezultati njihove studije, objavljeni u četvrtak u časopisu mBio, pokazali su da je 13 od 79 pacova (16,5%) pozitivno testirano na virus, cifra koja se može ekstrapolirati na potencijalno 1,3 miliona od osam miliona pacova u gradu.

Istraživači su otkrili da ne samo da bi pacovi mogli biti zaraženi Alfa, Delta i Omicron varijantama virusa u gornjim i donjim respiratornim putevima, već da je SARS-CoV-2 mutirao nakon što ih je zarazio da bi se prilagodili novim domaćinima – nešto što su istraživači rekao je važan za mogućnost predviđanja mogućnosti da se budući sojevi ponovo probiju i ponovo zaraze ljude.

Nalazi „naglašavaju potrebu za daljim praćenjem SARS-CoV-2 u populaciji pacova radi potencijalnog sekundarnog prenosa zoonoza na ljude“, objasnio je glavni istraživač Henri Van u saopštenju za javnost koje je propraćeno publikacijom studije.

Pandemija Covid-19 je prvobitno bila okrivljena zoonotskim prenosom mutantnog koronavirusa slepih miševa na ljude preko srednjeg domaćina na vlažnom tržištu u Vuhanu u Kini. Međutim, naknadni dokazi su ukazali na širenje virusa u drugim oblastima Kine već u oktobru 2019. godine, pre nego što su otkriveni prvi slučajevi u Vuhanu — a istraživači veruju da su se neki slučajevi dogodili i u Evropi i SAD u poslednjim mesecima 2019.

Nedavna istraga američkog Ministarstva energetike zaključila je da je virus verovatno „procureo“ iz kineske laboratorije. Peking je uzvratio da je istraga Svetske zdravstvene organizacije pokazala da je „izuzetno malo verovatno da je laboratorija u Vuhanu izvor izbijanja.

Pacovi nisu sami u svojoj osetljivosti na virus koji izaziva Covid-19. Oko 17 miliona minka je preventivno istrijebljeno u Danskoj 2020. godine nakon što je otkriveno da su neke zaražene novim sojem virusa za koji se smatra da prijeti ljudima, što je odluka kasnije utvrđena kao nezakonita.

Prošle godine, Hong Kong je naredio odstrel 2.000 uvezenih hrčaka nakon što je infekcija Covid-19 jednog stanovnika otkrivena do njegovog rukovanja njima u prodavnici kućnih ljubimaca; zabrana posedovanja stranih hrčaka ukinuta je tek u januaru.

Nedavno je otkriveno da je vlada Velike Britanije skoro naredila masovno istrebljenje mačaka kućnih ljubimaca kako bi se „izravnala krivulja“ nakon što je otkriveno da se sijamac zarazio virusom 2020. godine, uprkos tome što se gotovo ništa ne zna o tome kako je bolest prenosio se između vrsta.