Letnji porast COVID-a nije razlog za uzbunu, kažu stručnjaci

Letnji porast COVID-a nije razlog za uzbunu, kažu stručnjaci

Predsednik SAD Džo Bajden i sekretar za zdravstvo i ljudske službe Ksavijer Besera nedavno su postali simboli najnovijeg porasta COVID-19 u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako nije jasno kojom varijantom su inficirani, stručnjaci za zarazne bolesti tvrde da najnoviji dominantni sojevi virusa nisu opasniji od prethodnih verzija.

Bajden (81) prijavio je blage simptome respiratornih infekcija i trenutno koristi lek Paklovid za COVID-19, prema lekaru Bele kuće Kevinu O’Konoru. Ovo je već treći put da je Bajden pozitivan na virus tokom svog boravka u Beloj kući.

Sa druge strane, Besera (66) je objavio svoj pozitivan test putem portparola 16. jula. Obojica nastavljaju sa radom, iako na daljinu.

Novi soj omikrona, KP.3, sve više se širi u poslednjim nedeljama zbog toplotnih talasa širom zemlje koji su doveli do većih okupljanja ljudi u zatvorenim prostorima, izjavio je Ameš Adalja, stručnjak za zarazne bolesti sa Univerziteta Džon Hopkins. Ipak, ovaj porast infekcija nije rezultirao većim brojem hospitalizacija ili smrtnih slučajeva povezanih sa COVID-19, jer novi soj nije agresivniji od prethodnih inačica.

Varijante KP.3 i KP.2, oba podtipa omikrona, čine ukupno 61,3% novih slučajeva u dvonedeljnom periodu koji se završava 6. jula, prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti. KP.3 varijanta čini 36,9% slučajeva, dok KP.2 čini 24,4% slučajeva.

Broj slučajeva COVID-19 povezanih sa varijantom KP.3 brzo raste i premašio je varijante KP.2 i JN.1 kao najdominantniju liniju virusa u poslednjih nekoliko meseci. Sredinom aprila, KP.3 je činio svega 2% slučajeva.

U poslednje dve nedelje, stopa pozitivnosti na testovima za COVID-19 povećala se za 8,6%, dok su posete hitnoj pomoći porasle za 23,5% u prethodnoj nedelji, prema podacima CDC-a. Ipak, uprkos ovom povećanju slučajeva, stopa smrtnosti porasla je za manje od 1%.

Varijanta KP.3 ne razlikuje se suštinski od prethodnih verzija virusa.

„Još uvek smo suočeni sa erom omikrona“, izjavio je Pol Ofit, direktor Centra za edukaciju o vakcinama u Dečjoj bolnici u Pensilvaniji i član savetodavnog odbora za vakcine Uprave za hranu i lekove. Virus COVID-19 i njegove varijante i dalje će se razvijati u pogledu domena za vezivanje receptora, dela šiljastog proteina koji se povezuje sa ćelijama, dodao je Ofit. Ipak, osnovni virus ostaje isti. Stoga, osobe koje su prethodno preležale COVID-19 ili su vakcinisane u poslednjih nekoliko meseci verovatno će imati blage simptome ako se ponovno zaraze.

Za osobe sa ozbiljnijim simptomima, lekari sada imaju više opcija za lečenje COVID-19, kao što su antivirusni lekovi i monoklonska antitela. Ipak, osobe sa visokim rizikom trebalo bi da nastave da preduzimaju dodatne mere predostrožnosti u poređenju sa prosečnim Amerikancima, savetuju stručnjaci.

„Ova situacija je potpuno drugačija u poređenju sa slučajem kada je Tramp bio zaražen COVID-19, kada nismo imali ove alate“, izjavio je Adalja. „Ipak, pozitivan test kod 81-godišnjaka za COVID-19 moramo shvatiti veoma ozbiljno.“