Kineski zdravstveni zvaničnici napadaju SZO

Kineski zdravstveni zvaničnici napadaju SZO

Kineski zdravstveni zvaničnici branili su svoju potragu za izvorom virusa COVID-19 i napali su u subotu Svetsku zdravstvenu organizaciju nakon što je njen lider rekao da je Peking trebalo ranije da podeli informacije.

Komentari SZO su bili „uvredljivi i nepoštovani“, rekao je direktor Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti Šen Hongbing. On je optužio SZO da „pokušava da ocrni Kinu“ i rekao da treba da izbegava da pomaže drugima da „politizuju COVID-19“.

Generalni direktor globalnog zdravstvenog tela Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je 17. marta da je novootkriveni genetski materijal prikupljen u Vuhanu u centralnoj Kini, gde su prvi slučajevi otkriveni krajem 2019, „trebalo da bude podeljen pre tri godine“.

„Kao odgovorna zemlja i kao naučnici, uvek smo aktivno delili rezultate istraživanja sa naučnicima iz celog sveta“, rekao je Šen na konferenciji za novinare.

O poreklu COVID-19 se još uvek raspravlja i u fokusu je žestokih političkih sporova.

Mnogi naučnici veruju da je skočio sa životinja na ljude na pijaci u Vuhanu, ali u gradu se nalaze i laboratorije, uključujući i najveći kineski objekat za sakupljanje virusa. To je podstaklo sugestije da je COVID-19 možda procurio od jednog.

Vladajuća Komunistička partija pokušala je da odvrati kritike o svom postupanju sa epidemijom širenjem neizvesnosti o njenom poreklu.

Vlada takođe kaže da je virus možda ušao u Kinu poštom ili pošiljkama hrane, iako naučnici u inostranstvu ne vide dokaze koji to podržavaju.

Kineski zvaničnici su potisnuli informacije o izbijanju epidemije u Vuhanu 2019. i kaznili doktora koji je upozorio druge na novu bolest. Vladajuća partija je preokrenula kurs početkom 2020. i zatvorila pristup velikim gradovima i većini međunarodnih putovanja kako bi obuzdala bolest.

Genetski materijal koji je citirao SZO nedavno je postavljen u globalnu bazu podataka, ali je sakupljen 2020. na pijaci u Vuhanu gde se prodavala divlja životinja.

Uzorci pokazuju da je DNK pasa rakuna pomešan sa virusom, kažu naučnici. Kažu da to dodaje dokaze hipotezi da je COVID-19 došao od životinja, a ne iz laboratorije, ali ne rešava pitanje odakle je počeo. Kažu da se virus takođe mogao proširiti na rakunske pse sa ljudi.

Informaciju su kineski zvaničnici uklonili iz baze podataka nakon što su strani naučnici pitali CDC o tome, ali ju je kopirao francuski stručnjak i podelio sa istraživačima izvan Kine.

Istraživač CDC-a, Džou Lei, koji je radio u Vuhanu, rekao je da su kineski naučnici „delili sve podatke koje smo imali” i „pridržavali se principa otvorenosti, objektivnosti i transparentnosti”.

Šen je rekao da su naučnici istražili mogućnost laboratorijskog curenja i „u potpunosti podelili naše istraživanje i podatke bez ikakvog prikrivanja ili rezervisanja“.

Šen je rekao da izvor COVID-19 tek treba da bude pronađen, ali je napomenuo da su bile potrebne godine da se identifikuje virus AIDS-a i da je njegovo poreklo još uvek nejasno.

„Neke snage i ličnosti koje podstiču i učestvuju u politizaciji pitanja sledljivosti i pokušaju da ocrne Kinu ne bi trebalo da pretpostave da će vizija naučne zajednice širom sveta biti zaslepljena njihovom nespretnom manipulacijom“, rekao je Šen.