Pandemija COVID-19 povezana sa porastom hospitalizacija adolescenata zbog poremećaja u ishrani u Kanadi

Pandemija COVID-19 povezana sa porastom hospitalizacija adolescenata zbog poremećaja u ishrani u Kanadi

Nova studija vođena dr Nadia Roumeliotis sa Univerziteta u Montrealu i CHU Sainte-Justine otkriva da su mere javnog zdravlja uvedene tokom pandemije COVID-19 direktno povezane sa dramatičnim porastom hospitalizacija adolescenata zbog poremećaja u ishrani širom Kanade.

Analiza pankanadskih podataka ukazuje na značajan skok stope hospitalizacija među adolescentima uzrasta od 12 do 17 godina tokom perioda najstrožih mera javnog zdravlja, sa posebnim naglaskom na Kvebeku, Ontariju, prerijama i Britanskoj Kolumbiji.

Rezultati, objavljeni danas u JAMA Pediatrics, pokazuju da je broj hospitalizacija zbog poremećaja u ishrani među mladima dostigao vrhunac godinu dana nakon početka pandemije, sa stopama koje su više od dvostruko veće od očekivanih trendova pre pandemije.

„U svim regionima koje smo proučavali, mere javnog zdravlja, poput zabrane okupljanja i zatvaranja škola, bile su direktno povezane sa stopom hospitalizacija“, objašnjava dr Roumeliotis. Svako povećanje Indeksa strogosti COVID-19 Banke Kanade za 10% bilo je povezano sa rastom hospitalizacija zbog poremećaja u ishrani za 5% u Kvebeku i Ontariju, 8% na pririjama i 11% u Britanskoj Kolumbiji.

Studija ističe hitnost podrške adolescentima koji se bore sa poremećajima u ishrani, naročito tokom pandemijskih situacija. Tim istraživača nastavlja sa analizom, uključujući perspektive mladih kako bi bolje razumeli kako su mere javnog zdravlja uticale na njihovu dobrobit.

„Ovi rezultati su ključni za informisanje budućih strategija upravljanja pandemijama i za osiguranje adekvatnih resursa i usluga za mlade“, zaključuje dr Karolin Kvač-Tan, koautor studije sa CHU Sainte-Justine.

Studija je deo šireg istraživačkog programa kroz platformu POPCORN, koja se bavi unapređenjem pedijatrijskih ishoda i pripremama za buduće zdravstvene krize.