Istraživači pokazuju uticaj COVID-19 i klimatskih promena na kvalitet vode za piće u Berlinu

Istraživači pokazuju uticaj COVID-19 i klimatskih promena na kvalitet vode za piće u Berlinu

Istraživački tim sa Univerziteta Constructor, predvođen geohemičarem i geonaučnikom prof. dr Majklom Bauom, uključujući njegove bivše studente Leu Krohn, Franzisku Klimpel i Pauline Beziat, predstavio je novu studiju o efektima COVID-19 i klimatskih promena na otpadne vode -izvedene supstance u urbanoj vodi za piće u Berlinu, Nemačka. Studija je objavljena u časopisu Istraživanje vode.

Koristeći prilagođenu analitičku proceduru, istraživači su bili u mogućnosti da vremenski i ekonomično odrede koncentracije retkozemnih elemenata u vodi iz slavine u Berlinu. Voda iz slavine pokazuje anomalno visoke nivoe gadolinijuma, elementa retke zemlje koji se koristi kao kontrastno sredstvo tokom magnetne rezonance.

Kontrastna sredstva na bazi gadolinijuma se ubrizgavaju u pacijente koji ih izlučuju nakon tretmana. Tako antropogeni gadolinijum završava u otpadnim vodama i pošto se ne uklanja u postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda, ulazi u reke i jezera, a na kraju i u podzemne vode i vodu za piće.

U trenutno posmatranim koncentracijama antropogeni gadolinijum nije opasan za ljude, ali otkriva potencijalno prisustvo drugih, toksičnijih supstanci dobijenih iz otpadnih voda u vodi za piće.

Studija je pokazala da se antropogeni gadolinijum u vodi iz česme u Berlinu povećao u proseku 30 puta između 2009. i 2021. godine i da je sada zagadio i vodu za piće u istočnim delovima grada.

U mnogim berlinskim okruzima, skoro sav gadolinijum u vodi iz česme sada dolazi od kontrastnih sredstava za magnetnu rezonancu. Međutim, nakon veoma snažnog i kontinuiranog povećanja, sastav vode iz slavine je brzo reagovao na smanjen broj MR skeniranja tokom godina pandemije COVID-19, pokazujući da je voda iz slavine brzo reagovala na ovu promenu unosa.

Ovi rezultati naglašavaju da je gadolinijum efikasan i veoma osetljiv tragač za prisustvo supstanci dobijenih iz otpadnih voda u vodi za piće. Takvi ksenobiotici će postati izazov u ​​velikim gradovima poput Berlina, gde klimatske promene uzrokuju smanjenje resursa podzemnih voda, jer će predložene mere ublažavanja, kao što je veštačko punjenje podzemnih voda površinskim vodama, neizbežno dovesti do povećanja supstanci dobijenih iz otpadnih voda u vodi za piće.

Zbog toga je hitno neophodno pratiti ove takozvane supstance koje se prenose otpadnim vodama u vodi za piće, posebno u Berlinu, što se može uraditi pouzdano i isplativo korišćenjem antropogenog gadolinijuma kao indikatora.