Međunarodna grupa naučnika koji istražuju COVID-19 otkrila je skriveni deo ljudskog imunog sistema koji stvara antivirusne agense.
Otkriće, objavljeno u Journal of Proteome Research, omogućiće razvoj novih testova za opštu aktivnu virusnu infekciju i nove načine za stvaranje antivirusnih lekova koji se protežu i izvan COVID-19.
Predvođeni profesorom Džulijenom Vistom i profesorom Džeremijem Nikolsonom u Australijskom nacionalnom centru za fenomene (ANPC) na Univerzitetu Mardok u Pertu, Zapadna Australija, istraživači sa Novog Zelanda, Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Nemačke analizirali su uzorke krvi i urina pacijenata sa COVID-19. kada su otkrili ranije uglavnom nepoznati deo prirodnog imunološkog sistema koji generiše metabolite slične leku koji deluju kao antivirusni agensi.
Profesor Nikolson, direktor ANPC-a, rekao je da su otkrili 10 novih jedinjenja koje telo proizvodi kao odgovor na virus SARS Cov-2.
Otkriće proširenog VIPERIN puta (Ks-VIP) je u velikoj meri proširilo znanje o VIPERIN antivirusnom putu, delu urođenog imunog sistema koji reaguje na većinu virusnih infekcija.
VIPERIN—skraćenica za protein inhibitorni virus, povezan sa endoplazmatskim retikulumom, interferon-inducibilan—je multifunkcionalni protein inducibilan interferonom koji reguliše replikaciju virusa. Kada virus napadne telo, on pokreće interferonski odgovor, a veruje se da VIPERIN potiskuje replikaciju virusa.
„Veoma je neobično otkriti značajne nove ljudske biohemijske puteve, posebno one koji bi mogli imati veliki medicinski značaj“, rekao je profesor Nikolson.
Profesor Vist je rekao da je od 10 otkrivenih Ks-VIP jedinjenja devet bilo novo u znanju o ljudskoj biologiji.
„Ova jedinjenja se proizvode samo tokom aktivne virusne infekcije i imaju veoma kratak poluživot, tako da ako ih pronađemo u krvi ili urinu pacijenta, onda je verovatno da će pacijent biti zarazan i treba da se izoluje“, rekao je on.
„Metaboliti Ks-VIP predstavljaju ranije nepoznate biomarkere infekcije i infektivnosti i mogu biti veoma relevantni za brzu dijagnozu kod akutno inficiranih hospitalizovanih pacijenata.
„Fascinantno, sa hemijske tačke gledišta ova jedinjenja „izgledaju“ kao antivirusni lekovi i veoma su slična nekim jedinjenjima koja farmaceutske kompanije već prodaju kao antivirusna sredstva.
„Ovaj Ks-VIP otvara mogućnost daljih studija usmerenih na dizajniranje novih antivirusnih lekova.
Posebno treba napomenuti, prema profesoru Nikolsonu, da ljudska biologija sadrži osnovne elemente sinteze antivirusnih lekova i da to pomaže u zaštiti ljudi od pre nego što je ljudska medicina postojala.
Profesor Vist je rekao da su jedinjenja otkrivena i u urinu i u plazmi, a takođe bi se mogao razviti jednostavan neinvazivni test urina za brzo otkrivanje.
„U stvari, već smo demonstrirali dokaz principa da bismo mogli da primenimo brzi test urina za dijagnostikovanje aktivnih virusnih infekcija koje bi mogle biti od značajnog medicinskog značaja“, rekao je on.